KĽDR - Severokórejské štátne médiá tvrdia, že siroty sa dobrovoľne hlásia k práci v štátnych baniach a farmách. Je to naozaj tak?
Kórejská ústredná spravodajská agentúra uviedla, že stovky detí „s múdrosťou a odvahou v najlepších rokoch svojej mladosti“ sa rozhodli vykonávať manuálnu prácu pre štát. Vek detí nie je upresnený, no zo zverejnených fotografíí v kórejských médiách a na sociálnej sieti možno dedukovať, že ide o deti v tínedžerskom veku.
— NK NEWS (@nknewsorg) May 28, 2021
Vážne obvinenia
Ochrancovia ľudských práv už dávno obviňujú Severnú Kóreu z nútených detských prác, no štát to popiera. Podľa KCNA sa približne 700 sirôt dobrovoľne prihlásilo do práce v továrňach, na farmách a v lesoch, pretože „chcú splatiť aspoň milióntinu lásky, ktorú im preukázala strana“.
Portál BBC už dávnejšie informoval, že v Kórei zneužívajú aj generácie juhokórejských vojnových zajatcov na otrockú prácu v uhoľných baniach, ktoré generujú finančné prostriedky pre režim a jeho zbrojný program.
Mohlo by vás zaujímať: Útok na Reinharda Heydricha s krycím názvom operácia Antropoid
Správa amerického ministerstva zahraničia z roku 2020 o dodržiavaní ľudských práv obvinila Severnú Kóreu z praktizovania „najhorších foriem detskej práce“.
Podľa spomenutého dokumentu predstavitelia režimu niekedy pošlú školákov do práce „na pomoc pri dokončovaní špeciálnych projektov, ako je napríklad odhŕňanie snehu na hlavných cestách alebo plnenie výrobných cieľov“.
Uvádza sa tiež aj to, že deti vo veku 16 alebo 17 rokov „zaradili do vojenských stavebných brigád pre mládež na 10 rokov“. Tie potom utrpeli „fyzické a psychické úrazy, podvýživu, vyčerpanie a rastové nedostatky v dôsledku požadovaných nútených prác“. Severná Kórea tieto obvinenia opakovane poprela.
Možné vysvetlenie
Kim Čong-un prijal drastické opatrenia a vlani v januári úplne uzatvoril hranice, aby zabránil šíreniu koronavírusu zo susednej Číny. Existujú správy, že niektoré základné dodávky sa konečne dostávajú do krajiny, ale určite to nestačí na to, aby sa ekonomika opäť rozhýbala. Jediným spôsobom, ako to urobiť, je zvýšiť produkciu a režim potrebuje nové zdroje voľnej pracovnej sily.
Pochválenie „múdrosti a odvahy“ týchto mladých „dobrovoľníkov“ ich má premeniť na vzory komunistickej strany. Sú zbožňovaní pre svoju obetavosť.
Zahraničné médiá a spravodajstvo označil za „nebezpečné jedy“. Vyzerá to tak, že vodca krajiny nechce, aby jeho ľudia vedeli, ako dobre sa môžu mať ostatní, hlavne ak posiela svojich mladých na nútené práce.
Určite si prečítajte: Našli sa pozostatky 215 detí v bývalej internátnej škole zriadenej na asimiláciu domorodých obyvateľov
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies