Kórejskí poslanci sa zdráhajú schváliť dohodu s USA
Juhokórejský prezident I Mjong-bak rokoval dnes s predstaviteľmi politických strán v parlamente a usiloval sa presvedčiť ich, aby schválili návrh medzištátnej dohody o vytvorení zóny voľného obchodu so Spojenými štátmi. Dokument čaká v soulskom parlamente na schválenie už dlhšie.
Americký Kongres schválil dohodu minulý mesiac a prezident Barack Obama ho už podpísal. Ale juhokórejský parlament zostáva rozdelený v názore na prínos dokumentu pre hospodárstvo krajiny. Opozícia tvrdí, že dohoda je výhodná pre Spojené štáty a poškodzuje záujmy juhokórejských robotníkov.
Prezident prišiel dnes výnimočne do parlamentu, aby sa stretol najmä s predstaviteľmi opozície. Analytici uvádzajú, že nádej na prijatie návrhu zmluvy nie je veľká. Opoziční poslanci sa domáhajú obnovenia rokovaní s Američanmi, aby sa v nej dali urobiť niektoré zmeny.
Vlády oboch krajín podpísali dohodu už v roku 2007. Znenie zmluvy však narazilo vtedy na odpor demokratickej väčšiny v Kongrese. Jej prijatie podmienili väčším otvorením sa kórejského trhu americkým automobilom. Spojené štáty tiež žiadali väčší priestor pre svoj vývoz hovädzieho mäsa.
Kórejská republika je siedmym najväčším obchodným partnerom USA. Pre Washington by bolo uvedenie dohody so Soulom do života najväčším úspechom v rozširovaní bezcolného obchodu od roku 1992. V ňom začala platiť Severoamerická dohoda o voľnom obchode (NAFTA). Jej členmi sú Spojené štáty, Kanada a Mexiko.
Zdroj: TASR/AP
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies