KOŠICE - Medzinárodná organizácia civilnej ochrany ustanovila 1. marec ako Svetový deň civilnej ochrany, aby verejnosť pochopila jej zásadný význam a dôležitosť v prípade katastrof a mimoriadnych udalostí.
„Bezpečnosť ľudí sa dá v takýchto situáciách zaistiť pripravenosťou orgánov civilnej ochrany, záchranných služieb a dobrovoľníkov v oblasti záchranárstva. Košice majú prepracovaný tento systém s jasným zadefinovaním všetkých síl a prostriedkov technickej podpory krízového riadenia v našom meste,“ uviedol v tejto súvislosti primátor Košíc Richard Raši.
Dobrovoľní záchranári podľa neho každoročne preukazujú pri povodniach, zosuvoch pôdy, po prívalových dažďoch a iných mimoriadnych udalostiach pripravenosť a schopnosť efektívne pomáhať obyvateľom mesta a blízkeho okolia, keď sa dostanú do stavu ohrozenia životov, zdravia a majetku. „Vďaka nim sú Košice na mimoriadne udalosti dobre pripravené. Týmto ľuďom patrí poďakovanie a uznanie nás všetkých,“ konštatoval Raši.
V Košiciach je súčasťou systému civilnej ochrany (CO) niekoľko skupín ľudí a techniky. Je to prieskumná, vyslobodzovacia, skupina pre núdzové ubytovanie a zásobovanie, ďalej záchranná, poriadková a skupina skladov CO, ochranných stavieb a chráneného pracoviska. Všetci sú podľa primátora pripravení zasahovať nielen v prípade mimoriadnych udalostí, kedy sú bezprostredne ohrozené životy a zdravie ľudí, ale aj v prípade zvláštnych udalostí. „Ich zvládnutím pomáhajú nám všetkým vrátiť život do normálnych koľají,“ uzavrel Raši.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies