ASUNCIÓN - Kovačické insitné umenie slovenských krajanov zo srbskej Vojvodiny bolo zapísané na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Tento významný krok ocenený ministrom zahraničných vecí SR Jurajom Blanárom podporuje zachovanie jedinečnej tradície a kreativity Slovákov v Srbsku.
"Kovačické insitné umenie je unikátnym odkazom slovenských krajanov v Srbsku, ktorí pred viac ako 250 rokmi prišli na Dolnú zem. Ich jedinečné videnie sveta presiahlo slovenské a srbské hranice a dnes sa oficiálne stalo dedičstvom celého ľudstva," vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár pri príležitosti zápisu kovačického insitného umenia maliarov zo srbskej Vojvodiny na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.
O tomto výnimočnom úspechu sa rozhodlo na 19. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v paraguajskom Asuncióne.
"Ide o významný krok nielen z hľadiska medzinárodného uznania dedičstva slovenskej menšiny v Srbsku, no zápis je tiež podporou tvorby, starostlivosti a uchovávania nenahraditeľnej hodnoty insitného umenia," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie a poďakoval srbskej strane za iniciatívu, ktorou Ministerstvo kultúry Srbskej republiky predložilo v roku 2023 návrh na zapísanie diela národnostnej menšiny do reprezentatívneho zoznamu UNESCO.
Minister Blanár ocenil aktivity a národné cítenie slovenskej krajanskej komunity aj počas svojich nedávnych oficiálnych návštev v Srbsku: "Slovenky a Slováci si tu dokázali udržať nielen svoj materinský jazyk, tradície, ale aj slovenskú kultúru, umenie a nenapodobiteľnú kreativitu. Ďakujem všetkým, ktorí sa zaslúžili o zápis kovačického insitného umenia do zoznamu UNESCO. Tento úspech je oslavou silného priateľstva a nášho spoločného slovensko-srbského kultúrneho dedičstva."
Kovačické naivné umenie je charakteristické používaním olejových farieb, jasných odtieňov a zobrazovaním tradičnej kultúry, historických, spoločenských a morálnych hodnôt komunity. Výstižne zobrazuje vidiecke prostredie a každodenný život.
Ten je v Srbsku od 17. storočia spojený tiež s pôsobením slovenskej menšiny, pričom aktuálne sa v Srbsku k slovenskej národnosti hlási viac ako 41-tisíc Sloveniek a Slovákov. Samotná Kovačica bola osídlená ešte v roku 1802.
Kovačické insitné umenie je ďalším zápisom so slovenským pôvodom vo svetovom zozname.
V Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO je zastúpených deväť slovenských prvkov, a to fujara – hudobný nástroj a jeho hudba (2005, 2008), Terchovská muzika (2013), Gajdošská kultúra (2015), Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách (2016), Horehronský viachlasný spev (2017), Modrotlač (2018), Drotárstvo (2019), Sokoliarstvo – živé dedičstvo ľudstva (2021) a Tradície spojené s chovom koní Lipican (2022).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies