Ako v rozprávke alebo vo fantasy. Práve tak si budete pripadať pri prechádzke prírodným parkom Lenskije stolby, ktorý sa nachádza v ruskej republike Jakutsko.
Sacha alebo tiež Jakutsko je najväčšia z republík Ruskej federácie. Leží vo východnej časti krajiny, na Sibíri.
Ide o dlhý pás špicatých skalných pilierov zasadených v ihličnatých lesoch pozdĺž rieky Leny. Park je už siedmy rok zapísaný aj na zozname UNESCO.
Czym są więc owe "lenskije stołby"? Są to słupy skalne o średniej wysokości ok. 100 metrów, przy czym niektóre formy osiągają nawet 200 metrów wysokości! Jest to pozostałość po naprawdę dalekiej przeszłości - mowa tu o osadach wieku kambryjskiego (ok 600-500 milionów lat temu!). pic.twitter.com/cpmdnoEggW
— Łukasz Kleszczewski (@KleszczRex) February 15, 2018
Skalné piliere vznikli pred viac ako 500 miliónmi rokov vplyvom klímy. Aj dnes sú teplotné rozdiely v lete a zime markantné - v rozpätí aj 100 stupňov Celzia. Pás sa tiahne na 40 kilometroch pozdĺž rieky a zhruba 200 kilometrov po jej prúde leží hlavné mesto regiónu Jakutsk. Práve z neho je najideálnejšie k stĺpom vyraziť.
Z mesta odchádzajú po rieke lode, z paluby si turisti pohľad na Lenskije stolby vychutnajú asi vôbec najlepšie. Na výber je z niekoľkých možností podľa veľkosti plavidiel. Cesta je však celkom dlhá, trvá až deň. V cieli si návštevníci môžu Lenskije stolby prejsť aj po svojich cez lesy.
https://t.co/wasf4pq9Hm Il Parco Naturale delle Colonne di Lena 🇷🇺🌏 Questo territorio si presenta come un paesaggio lunare... si calcola che le Lenskije Stolby abbiano milioni di anni! 🏞️ @BlogViaggiatore 🌄 #Russia #viaggi #viaggiatori 🚁 #vacanze #turismo #viaggiare ⛴️ pic.twitter.com/Z1HPoj3Ygg
— TheGoldenScope (@TheGoldenScope) February 13, 2018
Prírodný park bol vyhlásený v roku 1995 a stal sa ihneď vyhľadávanou atrakciou. To ešte viac umocnilo zapísanie na zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 2012, kam sa dostali kvôli svojmu prírodnému významu.
Okrem nálezov unikátnych fosílií je región bohatý na faunu, preto sú častými návštevníkmi tiež biológovia a ďalší výskumníci.
V oblasti je možné naraziť na množstvo druhov vtáctva, ale aj na medvede, rysy či vlky. Niektorí zo zvieracích zástupcov sú však zapísaní na červenom zozname ohrozených živočíchov a rastlín Medzinárodného zväzu ochrany prírody.
Great news! As the @GlobalFlyway bar-tailed godwit breeds successfully in E #Yakutia, on 5 July its #Yancheng staging site was inscribed as #WorldHeritage Site by #43WHC. Thanks Lei Guangchun, Jens Enemark, Alex Zhang & Zuo XiaoPing, here seen celebrating in #Baku. #Ornithology pic.twitter.com/ZQqCInjUO1
— nicola crockford (@numenini) July 9, 2019
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies