BRUSEL - Osemnásť krajín EÚ vrátane Slovenska má od pondelka postupne uviesť do prevádzky nový nástroj na zlepšenie ochrany vonkajších hraníc dvadsaťosmičky označovaný ako Európsky systém hraničného dozoru (EUROSUR).
Pravidlá jeho fungovania v októbri schváli Európsky parlament, ktorého členovia trvali na tom, že okrem boja proti nelegálnej migrácii a cezhraničnej trestnej činnosti musí slúžiť aj na záchranu migrantov, ak sa ocitnú v núdzi. Systém v podobe komunikačnej siete bude podľa tlačovej správy Európskej komisie predstavovať "významný príspevok k záchrane života osôb, ktoré sa dostali do nebezpečenstva v snahe dostať sa k brehom Európy". Brusel tak zrejme naráža na časté tragédie vo vodách Stredozemného mora, kadiaľ vedú trasy využívané nelegálnymi migrantmi z Afriky či Blízkeho východu. Komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová ubezpečila, že systém založený na rýchlej výmene informácií bude "plne rešpektovať medzinárodné záväzky".
Schválené pravidlá umožnia členským krajinám EÚ "v reálnom čase zdieľať snímky a dáta" z vonkajších hraníc, na čom by sa mala podieľať aj špecializovaná agentúra Frontex so sídlom vo Varšave. Europarlament ešte v októbri ubezpečil, že používatelia budú povinní dbať na dodržiavanie ľudských práv a migrantom tak nehrozí návrat na "miesta, kde by mohli byť ohrozené ich životy alebo slobody". Systém ako prvé zavádzajú krajiny EÚ pozdĺž južných a východných vonkajších hraníc ako aj Nórsko patriace do Schengenského priestoru. Pripojenie zvyšných 11 členov EÚ je naplánované na 1. decembra 2014.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies