Kde nájdete najvyššie položenú prírodnú botanickú záhradu v Európe? Práve vo Vysokých Tatrách. Vďaka botanikom, ktorí sledujú vzácne rastliny na tomto mieste vyše 50 rokov, predstavujeme Vám v okolí vrcholového chodník Lomnického štítu je okrem prekrásnych výhľadov i rôznorodosť rastlinstva na samotnom vrchole, kde bolo zaznamenaných vyše 100 druhov lišajníkov, 40 druhov machorastov a 1 papraďorast. Uvíta vás tu celých 34 neskutočných druhov kvitnúcich rastlín.
Dramatická horská krajina, lúky plné divokých kvetov, polia s rozkvitnutými žltými repkovými kvetmi, rozoklané štíty často zahalené v hmle, nedotknuté rieky a vodopády, zalesnené turistické chodníky - asi netreba dodať viac, Vysoké Tatry ponúkajú prírodné krásy, ktoré ulahodia každému oku prírodného nadšenca.
Keď kráčate turistickými chodníkami, neprestanete objavovať stále nové a nové poklady. Hneď na úvod odporúčame zaobstarať si turistickú mapu, podľa ktorej vaša cesta pôjde bez vedľajších komplikácií.
Kým Starý Smokovec je pravdepodobne najobľúbenejšou turistickou časťou vo Vysokých Tatrách, skutočná krása hôr začína až po Hriebienku – prístupný hodinovou túrou po spevnenej ceste alebo vláčikom Tatry Motion Train, ktorý stojí 11 eur.
Hodinový turistický chodník z Hriebienka na Zamkovského chatu po lesnom chodníku s nádhernými výhľadmi, drevenými mostíkmi, krištáľovo čistou riekou a niekoľkými tryskajúcimi vodopádmi.
Z Hrebienka cez Vodopády Studeného potoka na Zamkovského chatu vás čaka exkluzívna cesta.
Najvyšší vodopád na Slovensku sa nachádza práve vo Vysokých Tatrách. Skladá sa z dvoch stupňov, ktoré padajú cez skalné prahy. Nájdete ho v Kôprovej doline, vytvára ho Nefcerský potok, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1 245 metrov.
Jeho výška je približne 80 metrov, no široký je 1,5 metra. Nenechajte si tento exkluzívny vodopád ujsť.
Malý vodopád je jedným zo štyroch vodopádov Studeného potoka vo Vysokých Tatrách. Nádherná turistická atrakcia víta návšetvníkov vo svojej dĺžke 1,5 metra. Je najvyššie položeným a vatvára sa pri Rainerovej chate.
Nižšie pod ním, smerom k Bilíkovej chate vzniká následne Skrytý vodopád, Veľký vodopád a posledný, najnižšie položený Dlhý vodopád.
Vo Vysokých Tatrách sú vodopády Studeného potoka jedna z najkrajších a veľmi ľahko dostupných turistických atrakcií. Vodopády Studeného potoka sú impozantné hlavne v jarných mesiacoch, alebo po výdatných zrážkach. V tomto období sa ich hladina zvýši niekoľkonásobne. Turistický chodník, ktorý prechádza okolo vodopádov je kamenistý, nenáročný a počas zvýšenej hladiny Studeného potoka môže byť ťažšie prístupný.
Podzemie Tatier môžu turisti spoznať počas celého roka v jedinej prístupnej jaskyni vo Vysokých Tatrách - v Belianskej jaskyni. Je dlhá 3018 metrov a je je sprístupnených vyše 1000 metrov. Môžete obdivovať pagodovité stalagmity a sintrové vodopády s dĺžkou presahujúcou 50 metrov.
Jaskyňa sa nachádzav Tatranskom národnom parku. Nachádza sa neďaleko obce Tatranská Kotlina, v najvýchodnejšej časti Belianských Tatier, vo vysokohorskom krasovom teréne.
Jaskyňa bola objavená začiatkom 18. storočia aj keď sa predpokladá, že bola používaná už pravekými ľuďmi. Oficiálne otvorená bola v roku 1884 a elektricky osvetlená v roku 1896.
V jaskyni sa zistilo 7 druhov netopierov. Dominantný je netopier obyčajný (Myotis myotis). Zriedkavejšie sa vyskytujú netopier fúzatý (Myotis mystacinus), netopier Brandtov (Myotis brandtii) a netopier brvitý (Myotis emarginatus).
Belianska jaskyňa sa nachádza v Tatranskej Kotline a je prístupná celoročne. Vstup pre dospelého tu je osem eur, pre dieťa polovicu.
Kaštieľ Strážky je národná kultúrna pamiatka nachádzajúca sa v meste Spišská Belá, v miestnej časti Strážky na východnom Slovensku. Kaštieľ je skvostom renesančnej architektúry na Slovensku. Za kultúrnu pamiatku bol vyhlásený spolu s priľahlým parkom 30.10.1963.
Kaštieľ v Strážkach pochádza z 15. storočia z neskorogotického obdobia. Prešiel renesančnou prestavbou a koncom 18. storočia barokovo-klasicistickou rekonštrukciou. V roku 1556 kaštieľ získala rodina Horváth-Stansithovcov, ktorá tu založila latinskú humanistickú školu pre deti spišských šľachticov. V 19. storočí sa majiteľmi stala rodina Medňanských a Czóbelovcov. V roku 1972 získala kaštieľ Slovenská národná galéria, ktorá ho zrekonštruovala a obnovila aj anglický park nachádzajúci sa okolo budovy, kde sprístupnila expozície a vzácny fond zväzkov z pôvodnej historickej knižnice a maliarsku tvorbu významného umelca Ladislava Mednyanszkeho. Kaštieľ Strážky tvorí spolu s kostolom Sv. Anny a zvonicou národnú kultúrnu pamiatku Slovenska.
Stále expozície:
- Expozícia historického nábytku, interiérových predmetov a umeleckého remesla
- Historická knižnica
- Ladislav Mednyánszky a Strážky
- Portrét 17. – 19. storočia na Spiši
Vďaka botanikom, ktorí sledujú vzácne rastliny na tomto mieste vyše 50 rokov, predstavujeme Vám v okolí vrcholového chodník Lomnického štítu je okrem prekrásnych výhľadov i rôznorodosť rastlinstva na samotnom vrchole, kde bolo doteraz zaznamenaných vyše100 druhov lišajníkov, 40 druhov machorastov a 1 papraďorast. Uvíta vás tu celých 34 neskutočných druhov kvitnúcich rastlín, takmer všetky na štítoch Tatier 2600 m n. m.
Prírodná krása vám ponúka nádherný pohľad na farebnú oázu plnú rôznych rastlín hravých farieb.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies