Michail Kavelašvili sa stal novým gruzínskym prezidentom po kontroverzných voľbách, ktoré vyvolali vlnu protestov a politické napätie v krajine. Odchádzajúca prezidentka Salome Zourabišviliová odmieta uznať jeho legitimitu a tvrdí, že výsledky volieb sú výsledkom podvodov. Uprostred polarizovanej spoločnosti a zamrznutých rokovaní o vstupe do EÚ čelí Gruzínsko otázke, či sa vydá cestou Európy, alebo sa priblíži Moskve.
Michail Kavelašvili zložil prezidentskú prísahu počas ceremoniálu, ktorý sa uskutočnil v parlamente v hlavnom meste Gruzínska, Tbilisi. Táto udalosť nasledovala po týždňoch protestov a neochote jeho prozápadnej predchodkyne odstúpiť z funkcie. Odchádzajúca prezidentka Salome Zourabišviliová v nedeľu vystúpila s vyhlásením pred stovkami svojich podporovateľov pri prezidentskom paláci, kde uviedla, že síce opúšťa svoju rezidenciu, no zostáva legitímnou držiteľkou úradu.
"Táto paródia, ktorá sa v súčasnosti odohráva v parlamente, je skutočnou paródiou, ktorú si krajina nezaslúži," vyhlásila Zourabišvili. Dodala, že Kavelašviliho výber nebol legálny, pretože poslanci, ktorí ho zvolili, získali svoje mandáty v októbrových parlamentných voľbách, ktoré podľa nej neboli čestné a transparentné.
Protestujúci, podporujúci proeurópsku orientáciu, požadujú nové voľby, ktoré by nahradili sporné výsledky z októbra. Vládna strana Gruzínsky sen a volebná komisia však trvajú na tom, že hlasovanie prebehlo v súlade so zákonom a bolo spravodlivé.
Kavelašvili, 53-ročný bývalý profesionálny futbalista, zložil prísahu na Bibliu a gruzínsku ústavu, pričom prisľúbil, že bude slúžiť záujmom krajiny, ktorá čelí politickej kríze. Podľa miestnych médií sa počas jeho inaugurácie pred budovou parlamentu nekonali výraznejšie protesty.
Vládna strana, ktorá má väčšinu v parlamente, zdôrazňuje, že Kavelašvili bol legitímne zvolený. Zároveň pohrozila Zourabišviliovej trestom odňatia slobody, ak odmietne opustiť prezidentskú rezidenciu v centre hlavného mesta. Vláda vedená stranou Gruzínsky sen navyše pozastavila rokovania o žiadosti Gruzínska o členstvo v EÚ, čo vyvolalo vlnu masových demonštrácií.
Kritici Gruzínskeho sna obviňujú vládu, že smeruje krajinu bližšie k Moskve, namiesto k jej dlhodobému cieľu – členstvu v Európskej únii.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies