Vo verejných vodovodoch je kvalita pitnej vody sledovaná na základe vyhlášky 247/2017 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Situácia v tzv. slovenskom Ríme, kde mali predchádzajúci rok 38706 odberných miest, je nasledovná. „Kvalita pitnej vody dodávaná do prevádzkovaných verejných vodovodov je v súlade s predmetnou vyhláškou, pričom v niektorých vodovodoch ide o tvrdú vodu,“ povedala Silvia Antalová zo spoločnosti TAVOS, ktorá vodu v najväčšom množstve odoberá z vodného zdroja v lokalite Dechtice.
Legislatíva
Nazdáva sa, že otázka, či sa prehodnocujú nastavené normy, alebo či sú tieto normy a limity v nich nastavené stále aktuálne, a to vzhľadom k novým poznatkom, a či sa stále javia ako zdravotne neškodné, je podľa nej otázka na tvorcov legislatívy. Aktuálne je platná táto vyhláška 247/2017 Z. z.
Všetko plnia
Antalová zdôraznila, že trnavská vodárenská spoločnosť so sídlom v Piešťanoch plní všetko, čo je stanovené. „Naša spoločnosť plní legislatívne požiadavky na početnosť a rozsah sledovania kvality pitnej vody dodávanej do verejného vodovodu.“
Trnavské potrubia
Vyjadrila sa aj k potrubiu, cez ktoré je voda k jednotlivým odberateľom dodávaná. To sa môže poškodiť, alebo podliehať korózii. „Početnosť a rozsah kontroly je daný legislatívou, ktorú naša spoločnosť plní,“ doplnila Silvia Antalová. Najvyššie množstvo dusičnanov a chloridov prítomných vo vode majú v lokalite Madunice, kde je aj najvyššia tvrdosť vody.
Žilina a okolie
Severoslovenská vodárenská spoločnosť (SEVAK) zabezpečuje pitnú vodu v regióne okresov Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto a Čadca. „Voda dodávaná prostredníctvom verejného vodovodu je rôznej kvality, v závislosti od zdroja vody,“ vysvetlila hovorkyňa spoločnosti Dagmar Rošková s tým, že podrobný prehľad sa nachádza na webovom sídle SEVAK-u. Najtvrdšia voda je v Bytči, Hvozdnici a Hlbokom nad Váhom.
Splnené parametre
Rošková zdôraznila, že „voda dodávaná verejným vodovodom v pôsobnosti našej spoločnosti spĺňa legislatívou stanovené parametre“. Podobne je to s kvalitou potrubia, ktorým je zákazníkom dodávaná. „Vodovodná sieť je rozdelená do okrskov. Dodávka (množstvo, tlak vody) do okrskov je meraná a údaje vyhodnocované. Na základe týchto údajov je realizovaná obnova potrubí,“ vysvetlila.
Pomáhajú aj opravy
Dodala, že skutočnosti, v akom stave je potrubie, je monitorované aj počas opráv. „Kvalita vody v rôznych miestach verejného vodovodu je sledovaná a vyhodnocovaná v súlade s plánom kontroly kvality pitnej vody, ktorý je spracovaný v súlade s platnou legislatívou,“ uzavrela Dagmar Rošková.
Pokračovanie nabudúce.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies