Rok 2019 bol pre slovenské firmy v daňových rajoch rekordný. Potvrdzuje to posledná analýza poradenskej spoločnosti Bisnode, podľa ktorej medziročne pribudlo v daňových rajoch o 115 firiem viac ako v roku 2018 a dovedna tu sídli 4 996 našich podnikov.
Strop bol už dosiahnutý
"Aj keď počet slovenských firiem v daňových rajoch z roka na rok narastá, sme presvedčení, že už dosiahli svoj strop," tvrdí Petra Štěpánová, analytička Bisnode.
USA sú najobľúbenejšie
Najväčší nárast (64 firiem) totiž spoločnosť zaznamenala až v treťom kvartáli minulého roka, kedy daňové raje na chvíľu ožili vďaka Spojeným štátom americkým. "Tie za celý minulý rok pripísali 160 nových firiem. Aktuálne tu sídli 1 228 našich podnikov, čím sa Spojené štáty americké stali pre Slovákov najobľúbenejšou destináciou s daňovým zvýhodnením," dodáva Štěpánová.
Ostatné krajiny
Spojené štáty americké s nárastom za minulý rok o 160 slovenských firiem predbehli dovtedy najobľúbenejší daňový raj pre Slovákov - Holandsko. To v minulom roku pripísalo rovnako ako Malta iba deväť našich podnikov.
"O väčšom náraste počtu slovenských firiem môžeme hovoriť už iba v prípade Lotyšska, kde aktuálne sídli 144 našich spoločností, pričom ich počet v roku 2019 narástol o 18 firiem. Ostatné daňové raje v počtoch stagnovali, alebo zaznamenali dokonca odlev slovenských firiem," dodáva Petra Štěpánová. Najväčší odlev podľa analýzy Bisnode zaznamenali Cyprus (- 40 firiem) a Seychelská republika (- 29 podnikov).
Slovenské firmy
V daňových rajoch v súčasnosti sídli spolu 4 996 slovenských firiem. Majitelia z destinácií považovaných za daňový raj majú v základnom kapitáli týchto spoločností investovaných vyše 10,5 miliardy eur. Najviac slovenských firiem so sídlom v daňových rajoch podniká v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu (970), v oblasti profesijných a vedeckých činností (904) a v oblasti nehnuteľností (656).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies