VERCHOJANSK - Obyvatelia sibírskeho mestečka Verchojansk tvrdia, že sa minulý piatok ráno prebudili do úplnej tmy, hoci Slnko tu touto dobou vychádza okolo štvrtej hodiny ráno. Tma vraj trvala niekoľko hodín, informoval o tom denník Siberian Times.
"To je nejaká divná tradícia, že zakaždým v auguste alebo júli vstávate a panikárite, že zase nevyšlo slnko?" Pýtal sa jeden z obyvateľov Verchojansk minulý piatok ráno. Niečo podobné sa tu vraj stalo aj vlani v lete.
Fotografie, ktoré údajne pochádzajú z Verchojansk v čase piatkového "zatmenia", zverejnil denník Siberian Times.
Niektoré fotografie ukazujú úplnú tmu na iných je zrejmé, že v meste bola kvôli hmle a dymu veľmi zlá viditeľnosť.
Šero trvalo asi do ôsmej hodiny rannej na území približne o rozlohe Talianska.
Experti prisudzujú tmu súbehu dvoch udalostí. Tou prvou je hustá oblačnosť, tou druhou potom rozsiahle požiare v sibírskej tajge. Dym z nich už tak potemnelú oblohu ešte viac stmavil a výrazne zhoršil viditeľnosť.
"Mračná boli husté, ako len mohli byť. K tomu pridajte zrážky a dym z lesných požiarov," uviedol pre televízny kanál Yakutia-24 Jevgenij Tiškovec z meteorologickej stanice Fobos.
Stanica namerala v oblasti vysoké množstvo oxidu uhoľnatého - 7,19 miligramu na meter kubický (pričom povolené maximum je 5 miligramov na meter kubický).
Tiškovec však dodal, že sa stále jedná iba o odhad. Aby mohli experti uspokojivo odhaliť príčinu náhleho zatmenia, budú musieť situáciu v oblasti oveľa podrobnejšie analyzovať.
Požiar sa vymyká spod kontroly
Tohtoročný lesný požiar na Sibíri sa rozsahom vymyká. Horieť začalo v druhej polovici júla a napriek snahám hasičov a ďalších bezpečnostných zložiek sa územie zasiahnuté ohňom stále rozrastá.
Mesto Verchojansk leží vo východnej časti Sibíra na rieke Jana. Žije v ňom asi 1200 obyvateľov. Wikipédia uvádza, že ide o miesto s najväčším rozdielom teplôt počas roka na svete. V zime dosahujú až -55 stupňom Celzia, cez leto je tam cez 30 stupňov.
Jedinou nádejou zostávajú výdatné dažde, v ktoré experti dúfajú. Oheň podľa organizácie Greenpeace zasiahol už územie o rozlohe 4,5 milióna hektárov, ruské úrady hovoria o ploche 2,3 milióna hektárov.
Podobnú situáciu zažili obyvatelia v Jakutskej oblasti už minulý rok v júli. Vtedy sa údajne zotmelo okolo jedenástej hodiny dopoludnia a slnko opäť vyšlo až okolo druhej hodiny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies