Lajčák: Debatu o ľudských právach sme potrebovali ako soľ

NETKY.SK • 17 Február 2016, 09:19 • 2 min
Lajčák: Debatu o ľudských právach sme potrebovali ako soľ

BRATISLAVA - Ľudskoprávna stratégia ako koncepčný dokument vznikala viac ako 2,5 roka a ide o historicky prvý dokument pre oblasť ľudských práv na Slovensku.

slovakia

left justify in out

Slovenská vláda schválila práve pred rokom 18. februára 2015 Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku, ktorej predchádzala debata o právach, a tú sme podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka potrebovali ako soľ. "Historicky po prvýkrát sme mali celospoločenskú debatu o ľudských právach, ktorá vyzerala tak, ako keď nadvihnete kameň a vidíte, čo všetko sa pod ním hýbe," dodal v rozhovore pre agentúru SITA s tým, že debata pred schválením ľudskoprávnej stratégie ukázala, že sa na Slovensku musíme učiť tolerovať názory iných.


Predkladateľ Miroslav Lajčák označil jej schválenie za "významné rozhodnutie". Máme koncepciu, ktorá mapuje, kde sa Slovensko nachádza v oblasti ľudských práv, zdôraznil. Nikomu nič nenanucuje, nemá za cieľ polarizovať spoločnosť, nemení sa právny stav, doplnil šéf diplomacie. "Dnes máme referenčný dokument, pričom sa pripravujú akčné plány, ktoré sú rozpracovaním stratégie," poznamenal. Prípravu stratégie považuje Lajčák za užitočné cvičenie, ktoré však nebolo vždy jednoduché. "Pohľad do zrkadla počas príprav a diskusií nám odhalil aj vlastnosti, o ktorých sme zrejme ani nevedeli alebo si nechceli priznať, že ich máme," dodal v rozhovore.


Prípravu ľudskoprávnej stratégie zdedilo ministerstvo zahraničných vecí po predchádzajúcej vláde. "Nikto z predstaviteľov, ktorí ju navrhli, nikdy nepovedal, že je potrebná. Nechali nás v tom, dokonca sa ma niektorí pýtali, na čo nám je," uviedol šéf rezortu zahraničia. Myslí si, že keby súčasná vláda od stratégie ustúpila, napočúvali by sa o sebe, ako si nevážia ľudské práva, ako to bolo dobre vymyslené a že terajšia vláda nebola schopná to dotiahnuť. "Mám pocit, že sme ich až trošku zaskočili tým, že sme túto úlohu prevzali a splnili. Podpory som sa ale nedočkal. Pričom som si dokonca kládol otázku, prečo stratégiu navrhovali a následne schvaľovali vo vláde. Schválili ju vtedy jednomyseľne, bez diskusie," povedal pre agentúru SITA Miroslav Lajčák. Celú situáciu vníma tak, že keď začal napĺňať, čo oni prijali, "boli ako vši pod chrastou, prípadne si ešte kopli."


Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv v SR je v porovnaní s obdobnými dokumentmi v krajinách Európskej únie oveľa konzervatívnejšia. Ako ďalej agentúru SITA informoval Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv, keďže stratégiu pripravovali viac ako 2,5 roka, organizáciu teší, že ju vláda schválila. Ľudskoprávna stratégia je podľa jeho slov konzervatívnejšia nielen v oblasti LGBTI menšiny, ale aj v otázkach ľudských práv druhej a tretej generácie, a teda v oblasti ekonomických, sociálnych a kultúrnych práv. "Dokument v súčasnej podobe realisticky odzrkadľuje nastavenie slovenskej spoločnosti, pričom takáto stratégia by mohla ašpirovať i na jej posúvanie vpred," vysvetlil. Ako pokračoval, treba však uznať, že ministerstvo zahraničných vecí odviedlo, vzhľadom na nenávistnú kampaň, ktorú rozprúdili ultrakonzervatívne kruhy, veľmi dobrú prácu. LGBTI mimovládky stratégiu ľudských práv spolu s ostatnými ľudskoprávnymi organizáciami tiež privítali, no zároveň vyjadrili konkrétne výhrady, ktoré bude do budúcna potrebné riešiť, pre agentúru SITA uviedol výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko.

 

Premiér Robert Fico stratégiu nazval vyváženou. Po dlhých rokovaniach došlo "k akej-takej zhode“, podčiarkol. Len vyvážený a kompromisný materiál môže byť východiskom, nemôžeme prijať materiál, ktorý by bol príliš naklonený k jednému alebo druhému extrémnemu názoru, zdôraznil.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Redakcia Netky



Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies