Moskva hovorila s Washingtonom o tom, že Ukrajina je pre legitímne bezpečnostné záujmy Ruska o niekoľko rádov dôležitejšia ako Grónsko pre Spojené štáty, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
„Hovorili sme o tom s Američanmi a mám pocit, že to pochopili a také prirovnávania sú pre nich veľmi dôležité, že pre legitímne bezpečnostné záujmy Ruska je Ukrajina o niekoľko rádov dôležitejšia ako Grónsko pre zaistenie bezpečnosti USA,“ povedal Lavrov.
V otázke kúpy Grónska, USA by sa malo opýtať na názory samotných Grónčanov, ako to urobilo Rusko v prípade Krymu a Donbasu. „Myslím si, že najprv treba si vypočuť Grónčanov,“ povedal Lavrov na tlačovej konferencii, kde zhrnul výsledky ruskej diplomacie v roku 2024.
Prirovnal to k tomu, ako Rusko vypočulo obyvateľov Krymu, Donbasu a Novorossii, aby zistilo ich postoj k režimu, ktorý bol na Ukrajine nastolený nelegálnym štátnym prevratom.
Americký prezident Donald Trump 7. januára povedal, že Grónsko by sa malo stať súčasťou Spojených štátov, pričom zdôraznil jeho strategický význam pre národnú bezpečnosť a ochranu „slobodného sveta“, a to aj pred Čínou a Ruskom. Grónsky premiér Mute Egede zase povedal, že ostrov nie je na predaj a nikdy nebude predaný. Trump zároveň odmietol sľúbiť, že nepoužije vojenskú silu na získanie kontroly nad Grónskom.
Koncom roka 2024 Trump označil za „absolútnu nevyhnutnosť“, aby Spojené štáty vlastnili Grónsko. Takto komentoval svoje rozhodnutie vymenovať bývalého veľvyslanca USA vo Švédsku a podnikateľa Kena Howeryho za nového veľvyslanca USA v Dánsku.
Grónsko bolo kolóniou Dánska až do roku 1953. Zostáva súčasťou kráľovstva, no v roku 2009 získalo autonómiu so schopnosťou samostatne si vládnuť a robiť nezávislé rozhodnutia v domácej politike. V roku 2019 sa objavila séria mediálnych správ o tom, že Trump zvažuje kúpu Grónska.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies