KOŠICE – Mladý muž, ktorý skončil na covidovom oddelení najprv lekárom tvrdil, že je zaočkovaný. Keď sa mu postupne zhoršoval zdravotný stav, priznal, že žiadnu vakcínu nedostal a certifikát je falošný.
Lekárku z Košíc, ktorá mala vydávať falošné potvrdenia o očkovaní proti ochoreniu Covid-19 svojim pacientom, už rieši polícia. K podvodu sa priznal pacient, ktorý sa s koronavírusom lieči v nemocnici. Po jeho prijatí lekárom tvrdil, že je zaočkovaný. Keď sa však jeho zdravotný stav začal zhoršovať, vyšiel s pravdou von.
Muža údajne zaočkovala
Ako informoval košický Korzár, Univerzitná nemocnica L. Pasteura už podala trestné oznámenie. Lekárka, na ktorú pacient ukázal prstom, uviedla, že očkovanie proti Covid-19 nepodporuje, ale tohto pacienta údajne zaočkovala.
„Vidím v tom určité riziká, ktoré sa klinikou potvrdzujú. To znamená, že po očkovaní chodia pacienti s rôznymi komplikáciami. Takže moje meno môže byť spájané s tým, že mám k tomu naozaj taký rezervovaný postoj,“ uviedla lekárka ešte počas minulého týždňa pre televíziu JOJ. K prípadu sa nebude viac vyjadrovať, keďže je v štádiu riešenia a v hre je jej dobré meno a profesijná budúcnosť.
Ako píše Korzár, ide o všeobecnú praktickú lekárku, ktorá sa venuje aj rôznym alternatívnym spôsobom liečby, ako tradičná čínska medicína či akupunktúra, ktoré sú v našich zemepisných šírkach menej rozšírené.
Rozhodnutie pacientov rešpektuje
Na otázku, či svojim pacientom odporúča alebo ich naopak odrádza od vakcinácie, uviedla, že ak sa pacient rozhodne nechať zaočkovať, rešpektuje jeho rozhodnutie.
Muža z covidového oddelenia, ktorý na ňu upozornil, nepozná. Videla ho iba raz, keď mu podala dávku vakcíny. Dodala, že nerozumie, ako vznikol celý incident, pretože certifikát o očkovaní vydaný v jej ambulancii dostanú iba pacienti, ktorých zaočkujú.
Ako informovala televízia Markíza, spomínaný pacient mal dostať dve fiktívne vakcíny Pfizer. „Vylučujem, že by som vydávala potvrdenia nezaočkovaným,“ zdôraznila a zároveň priznala, že sama je zaočkovaná iba jednou dávkou.
Za vystavovanie falošných potvrdení o vakcinácii, hrozí lekárom tisíceurová pokuta. V čase, kedy je vyhlásený núdzový, stav je výška sankcie 1 500 eur. Osobu, ktorá certifikát vydá alebo používa, môže stihnúť až dvojročný trest za mrežami, ak polícia vyhodnotí, že ide o trestný čin. Za vystavenie takéhoto potvrdenia sú Slováci ochotní zaplatiť od 200 do 500 eur.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies