Letné mesiace po štúdiu sú plné relaxu, dobrodružstiev a nových zážitkov. Mladí ľudia často cestujú za prácou do zahraničia, no musia byť obozretní. Neznalosť a dôverčivosť ich môžu vystaviť rizikám. Polícia varuje pred možnými rizikami spojenými s takýmito pobytmi v zahraničí.
Aj počas získavania nového rozhľadu a naberaní skúseností za hranicami Slovenska však treba byť pozorný. Ak je osoba nútená robiť veci, ktoré robiť nechce; má pocit, že je monitorovaná a kontrolovaná inou osobou; vystavená vyhrážaniu alebo násiliu a je obmedzená jej sloboda pohybu s najväčšou pravdepodobnosťou sa stala obeťou trestného činu, ktorý je podľa § 179 Trestného zákona klasifikovaný ako ,,Obchodovanie s ľuďmi“. Osobitnému riziku sú v týchto prípadoch vystavené najmä ženy a deti.
Potenciálni páchatelia chcú získať výhody a finančné zisky, pričom majú presne rozdelené úlohy. Patrí medzi nich tzv. náborár, prepravca, prechovávateľ, odovzdávateľ, vykorisťovateľ, strážca, šéf, tipár, kupliar, dohadzovač, poskytovateľ priestorov. Vo väčšine prípadov je vekové rozmedzie páchateľov od 18 do 55 rokov a v 80% prípadov páchajú tento druh trestnej činnosti najmä muži. V prípade dokázania viny obvineným osobám za takéto konanie hrozí trest odňatia slobody od 4 rokov až trest odňatia slobody na doživotie.
Obchodovanie s ľuďmi je celosvetovým fenoménom a prípady páchania tejto trestnej činnosti evidujeme aj na Slovensku. Podľa štatistických ukazovateľov v roku 2023 bolo ako obeť obchodovania s ľuďmi identifikovaných 39 osôb, pričom trestné stíhanie bolo začaté v 20 prípadoch. V 12 skutkoch bolo podozrivým osobám v roku 2023 vznesené obvinenie. Do konca mája 2024 eviduje polícia 8 prípadov, ktoré sú kvalifikované ako trestný čin obchodovanie s ľuďmi.
Tento trestný čin sa vyskytuje vo formách nútenej prostitúcie, pracovného a sexuálneho vykorisťovania, nútené sobáše alebo žobranie. Obete sú prevažne obmedzované na osobnej slobode a pod neustálou kontrolou. V niektorých prípadoch je im odopieraná strava, sú nútení k používaniu alkoholu a užívaniu omamných a psychotropných látok. V roku 2021 sme zaznamenali aj konania za účelom nezákonnej adopcie. Slovenská polícia eviduje ako najfrekventovanejšie štáty, kde páchatelia vykonávajú vykorisťovanie obetí obchodovania s ľuďmi pochádzajúcich zo Slovenskej republiky: Nemecko, Rakúsko. Írsko, Veľkú Britániu, Taliansko, Holandsko, Švajčiarsko a Dánsko.
Hlavným subjektom na odhaľovanie a vyšetrovanie obchodovania s ľuďmi je Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii ÚHCP P PZ, ktorá pri objasňovaní a operatívno-pátracej činnosti spolupracuje s EUROPOL-om, INTERPOL-om, s policajnými pridelencami v zahraničí a s ďalšími policajnými službami iných štátov. Zároveň sa každoročne zapája do spoločných akcií pod záštitou FRONTEX-u, ktoré sú zamerané na odhaľovanie obchodovania s ľuďmi.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies