Tohoročný otvárací olympijský ceremoniál bol veľmi oklieštený. Chýbali na ňom diváci a choreografie v programe. Japonci urobili v rámci možností všetko, čo mohli.
Pred začiatkom ceremoniálu si organizátori pripravili krátke video, ktoré nás prenieslo do roku 2013, kedy sa rozhodlo, že olympijské hry bude organizovať japonské Tokio. Krátkym strihom pripomenuli aj pandémiu koronavírusu a prázdne ulice svojho hlavného mesta. V Tokiu bude totiž počas hier platiť výnimočný stav. Po videu nasledovalo odpočítvanie, ktoré ukončili veľkolepým ohňostrojom.
Na ploche sa objavilo niekoľko japonských športovcov v bielom oblečení. Každý prezentoval iný druh športu (beh, veslovani, jazda na bicykli). Na scéne sa objavila grafika s červenými čiarami, ktoré sa spájajú a rozťahujú – symbol vpylvu koronavírusu pre celý svet.
Objavuje sa ďalšia menšia choreogrfia. Je to znak toho, že táto olympiáda bude veľmi špecifická. Japonsko sa stáva prvou krajinou v čase koronavírusu, ktorá sa odhodlala uskutočniť takto veľké podujatie.
Svetlo sa zameralo na tribúny pre významných hostí. Ako prví prišli predseda Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach a japonský cisár Naruhito.
Na plochu štadiónu prinášajú športovci japonskú vlajku. Sú mezi nimi bývalé i súčasné hviezdy krajiny vychádzajúceho Slnka. Vlajku niesla aj záchranárka, ktorá počas ťažkého obdobia koronakrízy bojovalo za životy všetkých Japoncov.
Vlajka Japonska bola vztýčená počas hymny, ktorá je najstaršou na svete (vznik v 10. stor.). Nasledovala minúta ticha pre tých, ktorí prišli o životy počas koronakrízy. Moderátor na štadióne ju pomenoval ako spomienku na všetkých, ktorí si už túto olympiádu nemôžu užiť. Nastúpila ďalšia choreografia, ktorá prezentovala rezbárstvo.
Nasledovalo vyobrazenie piatich olympijských kruhov ako najväčšieho a najsilnejšieho symbolu hier.
Program pokračoval vyhlásením ocenenia "olympijského vavrínu" (presný slovenský preklad neexistuje) pre profesora Yunusa za úspechy v oblasti kultúry, rozvoja a školstva. Okrem iného si aj praje, aby na svete neboli bohatí ľudia a všetci sa mali dobre. Ocenenie sa udialo len virtuálnou cestou.
Nasleduje slávnostné predstavovanie krajín. Ako prvé prichádza Grécko a za ním výprava utečencov. Celkovo sa na olympiáde predstaví 200 krajín. Výpravy prichádzali na štadión podľa japonskej abecedy, preto ako tretí išiel Island. Posledné išlo Japonsko ako usporiadateľská krajina.
Írsko spravilo krásne gesto, keď sa celá výprava uklonila organizátorom a až potom pokračovala s vlajkou ďalej.
Počas úvodného ceremoniálu sa na štadióne vo výpravách krajín nenachádzajú žiadni bežci. Ich disciplíny sa začínajú neskôr a z hľadiska opatrení sa v dejisku olympiády ešte nenachádzajú.
Rusi sa predstavili pod vlajkou ruského olympijského výberu. Počas odovzdávania medailí sa nebude v Tokiu hrať ani ruská hymna, ale Čajkovskij. Dôvodom je odhalený doping, v ktorom bolo zapojených veľa ruských športovcov.
Slovenská výprava prišla na štadión ako 96. v poradí. Slovensko získalo v histórii 29 olympijských medailí, z toho 9 zlatých. Za vlajkonosičmi bolo aj 6 členov výpravy.
Slovenskú vlajku na úvodnom ceremoniáli ponesú premiérovo dvaja olympionici
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies