TOKIO – Záverečný deň olympijského maratónu je úspešne za nami. Americké basketbalistky sa žiadneho fiaska nedopustili a predĺžili svoju neporaziteľnosť o ďalšie 4 roky.
Basketbal
Američanky zdolali japonské basketbalistky a získali rekordnú piatu olympijskú medailu na LOH. Vo finálovom zápase predviedli excelentný výkon a Japonky porazili suverénnym spôsobom 90:75.
Do zápasu vstúpili priam perfektne, v prvej štvrtine prestrieľali Japonky 23:14 a na ceste za olympijským zlatom ich už nič nezastavilo
.
"Sedem triumfov v neprerušenej sérii, to hovorí všetko o sile amerického basketbalu. Je to úžasné číslo," vyhlásila Brittney Grinerová.
Až 206 cm vysoká pivotka s 30 bodmi a 5 doskokmi ovládla finálové štatistiky, zdatne jej sekundovala Breanna Stewartová so 14 bodmi a 14 doskokmi. Grinerová zároveň nezabudla pochváliť finálové súperky. "Japonky majú výbornú streľbu z ktoréhokoľvek miesta, veľmi ťažko sa bránia. Je to veľmi dobrý tím, som veľmi vďačná za toto zlato."
Hádzaná
Obe zlaté medaily pre Francúzsko! Po včerajšom triumfe mužov sa v ženskom finále postavili proti sebe tímy Francúzka a Ruska.
Francúzkam sa úspešne podarilo napodobiť výkon mužských kolegov a v dnešnom zápase si poradili s Ruskami 30:25. Prvý polčas vyhrali Francúzky 15:13, v druhom polčase sa už nedopustili žiadneho skratu a nakoniec si vybojovali cenné olympijské zlato.
Volejbal
Po basketbalovom úspechu sa americké volejbalistky nenechali zahanbiť a vo finálovom zápase si suverénne poradili s Brazíliou 3:0 na sety. Prvé dva sety sa Brazílčanky dokázali držať dominantných Američaniek, ale v záverečnom sete im došli sily a Američanky ho vyhrali 25:14.
V zápase o tretie miesto sa stretli Srbky proti Južnej Kórei favorizované Srbky zvládli úlohu favorita a v nedeľňajšom zápase vyhrali rovnako ako Američanky 3:0 na sety. Zlato si teda berie Amerika, strieborné sú Brazílčanky a bronzové skončili volejbalistky Srbska.
Slovensko na LOH 2020
Aspoň jednu medailu získalo na LOH v Tokiu 93 krajín, Slovenskí reprezentanti ich získali nakoniec 4!
Zlatú medailu získala pre našu krajina športová strelkyňa Zuzana Rehák Štefenčeková, jej fantastický výkon ocenilo celé Slovensko a Zuzkin výkon výrazne dopomohol k tomu, že na olympijské hry môžeme spätne pozerať s veľkým úsmevom.
Okrem jedného zlata dokázali naši olympionici vybojovať 2 strieborné medaily a jednu bronzovú. Naše dve strieborné potešenia nám vybojovail vodný slalomár Jakub Grigar a slovenský reprezentant v golfe Rory Sabbatini.
Jakub získal striebornú medailu v disciplíne K1 a opäť presvedčil celý svet, že na Slovensku stále máme elitných vodných slalomárov.
Druhé striebro nám zaistil Rory Sabbatini, ktorý podal neuveriteľný výkon v záverečnom dni olympijského golfového turnaja. Posledný deň dokázal Rory odohrať ihrisko na neuveriteľných 61 úderov, čím vytvoril olympijský rekord ihriska.
Štvrtú a záverečnú medailu získal pre nás fantastický štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček a Adam Botek. Slovenský kvartet ukázal veľké srdce a obrovskú bojovnosť, keď v závere dokázali ustáť útok Rusov a ubrániť bronzovú medailu. Presne táto bojovnosť by mala byť základnou vlastnosťou každého atléta, ktorý reprezentuje svoju krajinu na OH.
Slovensko sa so 4 medailami celkovo umiestnilo na 50. mieste spoločne s Filipínami. Celkovú súťaž vyhralo USA, ktoré počas posledného dňa dokázalo predstihnúť Čínu a tretíkrát po sebe ovládli prestížne hodnotenie krajín s bilanciou 39 Z 41 S a 33 B.
Záverečné OH pre Mateja Tótha
Olympijský víťaz z Ria 2016 sa po svojej poslednej 50-tke v Tokiu rozhodol ukončiť svoju fantastickú kariéru. Legenda, hrdina a bojovník – ak sa na Slovensku spomenie meno Matej Tóth, napadne nám mnoho superlatívov, ktorými ho môžeme opísať.
Rodák z Nitry začal svoju atletickú kariéru v 13 rokoch a vyťažil z nej naozaj úplné maximum. Jeho prvým trénerom bol Peter Mečiar a Matej si aj napriek svojim nevhodným telesným parametrom vybral disciplínu chôdza.
Na jeseň roku 2002 vymenil farby klubu Nitra za Duklu Banská Bystrica a v týchto časoch začal spolupracovať s legendárnym trénerom Jurajom Benčíkom, ktorý bol trénerom aj fenomenálneho olympijského víťaza v chôdzi na 20 km Jozefa Pribilinca.
Prvým jeho väčším úspechom bolo 6. miesto na ME v Göteborgu, po ktorom sa dostal do slovenského olympijského výberu. Neskôr prišiel Matejov prvý veľký triumf vo svetovom pohári na 50-kilometrovej trativ mexickej Chihuahue. Po diskvalifikácii na LOH v Londýne prišla ďalšia veľká zmena v kariére slovenského hrdinu. Legendárneho trénera Benčíka vymenil za Mateja Spišiaka, s ktorým pracuje až dodnes.
Zmena bola pre Mateja naozaj prospešná, v nadchádzajúcej sezóne sa stal vicemajstrom Európy a o rok neskôr vybojoval titul majstra sveta na 50-kilometrovej trati v Pekingu. Jeho famózny triumf je ešte o niečo viac špeciálnejším práve spôsobom, akým Matej tento triumf získal.
Deklasoval konkurenciu a v cieli zanechal druhého Austrálčana Jareda Tallenta takmer o dve minúty!
Vrchol Matejovej kariéry prišiel na slávnych OH v Riu, kde získal pamätnú zlatú medailu. Opäť pred Jaredom Tallentom.
Po OH v Riu mal Matej problém s hemoglobínom a začali tvrdé útoky na jeho olympijské víťazstvo.
Tóthove náročné dokazovanie neviny nakoniec dopadlo úspešne a do súťažného kolotoča sa vrátil v marci 2018 víťazstvom na Dudinskej päťdesiatke, v auguste pridal ďalšie striebro na 50 km na ME v Berlíne.
Obhajoba zlatej medaily sa musela kvôli pandemickej situácii odložit o rok neskôr a Matej si nebol istý, či sa tejto obhajoby vôbec zúčastní.
Nakoniec to dokázal a zúčastnil sa svojich posledných OH. Na trati v Sappore obsadil 14. priečku a so svojim výkonom nemusí byť vôbec nespokojný.
Po OH sa rozhodol ukončiť svoju olympijskú kariéru a jedno je isté – Matej sa počas svojej kariéry stal vzorom pre mnoho slovenských budúcich atlétov a jeho zlatú medailu mu už určite nikto nevezme. Matejovi Tóthovi patrí ako slovenskej športovej legende obrovská vďaka.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies