Ľudstvo žije oddnes na ekologický dlh. Vyčerpalo všetky obnoviteľné zdroje na tento rok

NETKY.SK • 29 Júl 2021, 15:35 • 2 min
Ľudstvo žije oddnes na ekologický dlh. Vyčerpalo všetky obnoviteľné zdroje na tento rok

slovakia

left justify in out

BRATISLAVA – Ľudstvo oddnes opäť žije na ekologický dlh. Vyčerpalo tak všetky obnoviteľné zdroje planéty Zem pre rok 2021.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Zvyšok roka tak ľudstvo bude žiť na ekologický dlh a spotrebovávať prírodné zdroje, ktoré sa už nikdy neobnovia. Na sociálnej sieti to uviedol Inštitút environmentálnej politiky (IEP). Na svoj životný štýl by tak ľudstvo potrebovalo 1,75 Zeme.

 

Slovensko potrebuje o planétu naviac
Deň, keď obyvateľstvo spotrebuje všetky obnoviteľné zdroje v tomto roku, bol na Slovensku vypočítaný dokonca na 13. mája, teda o 2,5 mesiaca skôr.

 

Ak by teda všetky krajiny sveta spotrebovávali prírodné zdroje tak ako Slovensko, potrebovali by ešte o jednu planétu naviac, teda 2,75 Zeme.

 

img

 

Zo susedných krajín sú z hľadiska spotreby šetrnejšie Maďarsko a Ukrajina. Najhoršie spomedzi krajín Európskej únie (EÚ) je Luxembursko, najbohatšia krajina únie.

 

Deň, keď spotrebuje všetky prírodné obnoviteľné zdroje v ňom pripadá už na 15. februára. Ak by všetky krajiny spotrebovávali toľko ako Luxembursko, potrebovalo by ľudstvo na pokrytie svojej spotreby osem planét ako je Zem.

 

Prečítajte si tiež: Japonsko vypustí do Tichého oceána rádioaktívnu vodu z Fukušimy! Rozhodnutie vlády nezastavili ani protesty či nevôľa okolitých krajín

 

Pandémia spotrebu spomalila
Minulý rok sa aj v dôsledku pandémie Covid-19 deň, keď ľudstvo spotrebovalo všetky obnoviteľné zdroje, posunul na 22. augusta.

 

Popandemické oživenie však prinieslo vyššiu spotrebu a posun o takmer jeden mesiac. Od roku 1970, keď ľudstvo dokázalo ešte hospodáriť vyrovnane, sa tento deň posunul o päť mesiacov. Ľudstvo spotrebovalo obnoviteľné zdroje až 29. decembra.

Negatívny posun oproti minulému roku bol spôsobený hlavne tým, že oproti minulému roku sa uhlíková stopa ľudstva zvýšila o 6,6 percenta.

 

img

 

Problémom je tiež to, že biokapacita lesov sa znížila o pol percenta. Odlesňovanie bolo viditeľné najmä v Amazonskom pralese. V samotnej Brazílii sa v roku 2020 stratilo približne 1,1 milióna hektárov lesa.

 

Podľa IEP situácia vyzerá tak, že sa v tomto roku odlesňovanie v tej časti Zeme ešte medziročne zvýši o 43 percent.
 

Mohlo by vás zaujímať: Zem sa otepľuje! Táto skutočnosť nie je pozitívna v žiadnom smere!



Autor: Katarina Zakova



Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies