Maďarská vláda oznamuje vystúpenie z Medzinárodného trestného súdu: Politický krok či právny postup? +VIDEO

NETKY.SK • 3 Apríl 2025, 17:58 • 3 min
Maďarská vláda oznamuje vystúpenie z Medzinárodného trestného súdu: Politický krok či právny postup? +VIDEO

slovakia

left justify in out

Maďarská vláda oznámila, že iniciuje proces vystúpenia krajiny z Medzinárodného trestného súdu (ICC), čo vyvolalo značnú pozornosť na medzinárodnej politickej scéne. Tento krok prichádza po tom, ako americký prezident Donald Trump v februári 2023 uvalil sankcie na prokurátora súdu, Karima Khana. Maďarský premiér Viktor Orbán sa vyjadril, že je čas, aby krajina preskúmala svoju účasť na medzinárodnej inštitúcii, ktorá je pod americkými sankciami.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Dôvody a politický kontext rozhodnutia

Maďarská vláda sa rozhodla spustiť proces vystúpenia z ICC po tom, ako bol vydaný zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý čelí obvineniam zo zločinov vojnového charakteru v Gaze. Orbán sa od začiatku postavil proti vydaniu zatykača a vyjadril presvedčenie, že rozhodnutie ICC je politicky motivované. V tejto súvislosti Maďarsko zdôraznilo, že nebude vykonávať zatykač, pretože podľa názoru vlády zasahuje do prebiehajúceho konfliktu.

Orbán v minulosti poukázal na to, že Maďarsko ratifikovalo Rímsky štatút, ktorý založil ICC, ale nikdy nebol integrovaný do maďarského právneho rámca, čo znamená, že rozhodnutia súdu nie sú záväzné na území Maďarska. Táto skutočnosť podporila argumentáciu o tom, že Maďarsko nemá právnu povinnosť plniť rozhodnutia súdu.

Právne a diplomatické následky

Proces vystúpenia z ICC je však zložitý a trvá minimálne jeden rok od podania oficiálnej žiadosti u generálneho tajomníka OSN. Zatiaľ čo Maďarsko nie je prvou krajinou, ktorá sa rozhodla opustiť súd, napríklad Burundi a Filipíny už podobné kroky podnikli, tento krok by mohol mať významné diplomatické dôsledky. Maďarsko je členom Európskej únie, ktorá v minulosti vyjadrila podporu rozhodnutiam ICC, čo môže spôsobiť napätie medzi členskými štátmi.

Reakcie a budúcnosť Maďarska v medzinárodnom práve

Zatiaľ čo ICC na oznámenie Maďarska reagovalo váhavo, vyjadrilo sa, že je povinnosťou medzinárodnej komunity rešpektovať právomoci súdu, ktoré sú nezávislé a nestranné. Rozhodnutie Maďarska, ak bude definitívne, môže mať dopad na dôveru v efektívnosť medzinárodných inštitúcií, najmä v oblasti spravodlivosti a ochrany ľudských práv.

V prípade, že Maďarsko skutočne opustí ICC, jeho postavenie na medzinárodnej scéne bude potrebné ďalej sledovať, najmä v súvislosti s jeho vzťahmi s USA a EÚ, ktoré môžu tento krok vnímať ako zásadnú zmenu v zahraničnej politike krajiny.

   


Zdroj textu: theguardian.com, reuters.com, foxnews.com, Foto: reuters.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies