BRATISLAVA - Tieto komunikačné platformy zásadne ovplyvňujú náš život – a mali by preto podliehať silnejšej etickej regulácii. Myslí si to futurológ Gerd Leonhard, ktorý poskytol rozhovor pre Netky.sk.
Pohľad na svet zo Silicon Valley – sídla viacerých technologických gigantov – podľa Leonharda už dnes nevyhovuje. Nezodpovedá totiž podľa neho potrebám budúcnosti z pohľadu humanity; tú akoby dnes viac strážila a presadzovala Európa.
„V súčasnosti sme v bode, keď 90 % technológií je v poriadku, užívame si ich. A potom tu máme 10 % problémov. Sú to problémy ako súkromie na mobilných telefónoch či závislosť. Zatiaľ ide o malé veci. Ale v najbližších 5 – 10 rokoch tých desať percent môže veľmi rýchlo narásť a bude to 50:50,“ varoval Leonhard počas tohtoročnej konferencie ITAPA. „Takže to, čo potrebujeme na to, aby sme udržali benefity a redukovali negatívne dôsledky, je intervencia a spolupráca. Musíme sa sústrediť na ochranu dát, ochranu súkromia, zodpovednosť a bezpečnosť – čiže kybernetickú bezpečnosť,“ zdôraznil.
To všetko súvisí s otázkou, nakoľko si nechajú veľké spoločnosti, respektíve platformy ako Facebook, LinkedIn, Google a ďalšie „hovoriť“ do svojho biznisu. Budú ochotné regulovať a nechať regulovať svoje aktivity? Gerd Leonhard úprimne dúfa, že áno. „Myslím si, že niektoré z týchto spoločností robia kroky k väčšej etike, vytvárajú partnerstvá v oblasti umelej inteligencie, majú etickú komisiu. Všímajú si to,“ konštatoval pre Netky. „Potrebujú podnet, aby sa samoregulovali a chceli diskutovať. Musíme na nich vyvíjať tlak cez dane, cez zamestnanosť, cez dáta.“
Upozornil aj na pokutu, ktorú nedávno Európska komisia udelila spoločnosti Google za zneužívanie dominantného postavenia. „Musíme ich školiť nielen reguláciami a zákonmi, ale aj diskusiami a etikou. Mali by prijať novú paradigmu. A tou je lepšia humanita, nie lepšie stroje,“ povedal uznávaný nemecký futurológ. Počas konferencie predstavil aj svoju novú knihu Technology vs. Humanity.
Na druhej strane, Európa sa podľa Leonharda má čo učiť od amerických technologických spoločností, ktoré v mnohých smeroch až monopolným spôsobom ovládli trhy a udávajú tón v internetovej ekonomike. „My v Európe tiež musíme zmeniť svoju kultúru a učiť sa od nich – ako prijať riziko, učiť sa otvorenosti, inovatívnosti, ako napredovať, investovať do nových vecí,“ vyzval.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies