Ľudia s otvorenou mysľou dokážu spravodlivo oceniť skúsenosti, presvedčenia, emócie, ciele alebo argumenty, ktoré sa nemusia zhodovať s ich vlastnými. Otvorení ľudia majú tendenciu byť dobrými poslucháčmi, ktorí sa snažia pochopiť, ako iní ľudia vnímajú situácie. Rozdielne názory považujú za cenné a darí sa im v rôznych prostrediach, kde môžu komunikovať s ľuďmi s jedinečnými nápadmi a zázemím.
Mať "otvorenú myseľ" znamená byť vnímavý k širokej škále myšlienok, argumentov a informácií. Otvorenosť sa vo všeobecnosti považuje za pozitívnu vlastnosť. Je potrebné myslieť kriticky a racionálne. Otvorenosť môže zahŕňať aj kladenie otázok a aktívne vyhľadávanie informácií, ktoré spochybňujú vaše presvedčenie. Zahŕňa tiež presvedčenie, že ostatní ľudia by mali mať možnosť slobodne vyjadrovať svoje presvedčenie a argumenty, aj keď s týmito názormi nemusíte nevyhnutne súhlasiť.
Ľudia s otvorenou mysľou dokážu spravodlivo oceniť skúsenosti, presvedčenia, emócie, ciele alebo argumenty, ktoré sa nemusia zhodovať s ich vlastnými. Otvorení ľudia majú tendenciu byť dobrými poslucháčmi, ktorí sa snažia pochopiť, ako iní ľudia vnímajú situácie. Rozdielne názory považujú za cenné a darí sa im v rôznych prostrediach, kde môžu komunikovať s ľuďmi s jedinečnými nápadmi a zázemím.
Vo všeobecnosti majú ľudia s otvorenou mysľou tendenciu:
Byť zvedaví, čo si myslia ostatní
Byť schopný spochybniť ich nápady
Necítiť hnev, keď sa ostatní mýlia
Mať empatiu k iným ľuďom
Zvážiť, čo si ostatní ľudia myslia
Byť pokorní k svojim vlastným znalostiam a odbornostiam
Chcieť si vypočuť, čo hovoria ostatní
Veriť, že ostatní majú právo zdieľať svoje presvedčenia a myšlienky
Byť otvorenejší znamená využívať niektoré užitočné výhody. Otvorenosť vám pomôže:
Získať prehľad
Spochybnenie vašich existujúcich presvedčení a zváženie nových nápadov vám môže poskytnúť nový pohľad na svet a tiež vásnaučiť nové veci o sebe
Mať nové skúsenosti
Otvoriť sa iným nápadom vás môže priviesť aj ku skúšaniu nových vecí
Dosiahnuť osobný rast
Udržiavanie otvorenej mysle vám môže pomôcť rásť ako človek
Dozviete sa nové veci o svete a ľuďoch okolo vás
Stanete sa duševne s silnejšími
Zostať otvorený novým nápadom a skúsenostiam vám môže pomôcť stať sa silnejším a energetickejším človekom
Cítite sa optimistickejšie - jedným z problémov uzatvorenej mysle je, že často vedie k väčšiemu pocitu negativity. Otvorenosť môže pomôcť inšpirovať k optimistickejšiemu postoju k životu a budúcnosti
Naučíte sa nové veci. Je ťažké neustále sa učiť, keď sa obklopujete tými istými starými myšlienkami. Posúvanie svojich hraníc a oslovovanie ľudí s rôznymi perspektívami a skúsenosťami vám môže pomôcť udržať vašu myseľ "sviežu"
1. Buďte si vedomí svojich predsudkov
Predsudky ovplyvňujú spôsob, akým interpretujeme informácie, a môžu spôsobiť úsudok alebo stereotypy. Uvedomenie si našich vlastných predsudkov je prvým krokom k ich spochybneniu a otvorenosti novým nápadom.
2. Zvážte opačný názor
Otvorenosť zahŕňa schopnosť pýtať sa nielen druhých, ale aj seba. Zamyslite sa nad témami, na ktoré máte vyhranený názor, a potom si predstavte pohľad niekoho na druhej strane sporu. Skúste sa zamyslieť aspoň nad tromi dôvodmi, prečo by niekto mohol zastávať tento opačný názor. Môžete tiež zvážiť čítanie novinového článku alebo knihy od niekoho alebo o niekom, kto verí tomuto opačnému názoru.
3. Pýtajte sa
Otvorení ľudia majú tendenciu klásť otázky, namiesto toho, aby ponúkali svoje vlastné názory alebo argumentovali. Môžete si precvičiť kladenie viacerých otázok počas takmer každého rozhovoru. Napríklad, ak kolega hovorí o koníčku, ktorý ste nikdy neskúšali, opýtajte sa ho na ďalšie podrobnosti o tom, ako to funguje a čo ho na tom baví.
5. Zamyslite sa nad neutrálnym uhlom pohľadu
Skúste brainstorming o možných dôvodoch neutrálneho pohľadu na kontroverznú tému. Môžete tiež požiadať priateľa, či by ste sa o tomto probléme nemohli porozprávať, zatiaľ čo oni jednoducho počúvajú a zhrnú, čo hovoríte. Táto technika, keď vám niekto iný opakuje vaše slová, vám môže pomôcť vidieť situáciu objektívnejšie.
6. Stanovte si cieľ zažiť každý mesiac aspoň jednu novú vec
Stať sa otvorenejším je do značnej miery akčným úsilím. Ak chcete dosiahnuť požadované výsledky, musíte konať a robiť veci na rozšírenie svojich obzorov. Prvým krokom môže byť výber jednej novej veci, ktorú zažijete každý mesiac. Vaše možnosti sú takmer neobmedzené.
Ak si nie ste istí, kde začať, tu je niekoľko návrhov: prečítajte si knihu alebo časopis, ktorý nepatrí do vášho obľúbeného žánru, Vyskúšajte nové jedlo, strávte deň dobrovoľníctvom, strávte deň počúvaním rádia naladeným na novú stanicu.....
7. Dovoľte si byť zraniteľní
Neexistuje spôsob, ako byť otvorenejší vo svojich myšlienkových procesoch alebo vo svojich činoch bez toho, aby ste sa boli zraniteľnými. Ak skúšate nové veci, oslovujete nových ľudí a pokúšate sa prijať nové nápady, príležitostne zlyháte alebo budete sklamaní.
Ak to prijmete a dovolíte si byť zraniteľní, čoskoro zistíte, že aj keď veci nejdú podľa plánu, veci sú stále v poriadku. Ešte lepšie je, že z negatívnej skúsenosti môžete získať niečo pozitívne.
8. Rozšírte svoj okruh priateľov
Toto sa ľahšie povie, ako urobí, ale je to veľmi dôležité. Čím širší je váš okruh priateľov, tým je pravdepodobnejšie, že budete vystavení rôznym myšlienkam a názorom. To je kľúčom k tomu, aby ste sa stali otvorenejším človekom.
Môžete sa napríklad pridať do nejakého klubu alebo začať s novým koníčkom. Dokonca aj niečo také jednoduché, ako je rozhovor s iným spolupracovníkom počas obedňajšej prestávky, môže spraviť malú zmenu.
Zdroje:
https://www.verywellmind.com/be-more-open-minded-4690673
https://www.indeed.com/career-advice/career-development/open-minded
https://everydaypower.com/how-to-become-an-open-minded-person/
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies