Port-au-Prince, Haiti – Kenský policajt zmizol počas hliadkovej operácie v haitskom meste Pont-Sondé po útoku zo strany miestnych gangov. Tento incident poukazuje na narastajúce bezpečnostné výzvy, ktorým čelí Medzinárodná bezpečnostná podporná misia (MSS) v Haitskej republike.
Podľa oficiálneho vyhlásenia MSS sa útok odohral v čase, keď sa jednotka snažila pomôcť vozidlu Haitskej národnej polície (HNP), ktoré uviazlo v
priekope. Keď sa záchranné tímy pokúšali situáciu vyriešiť, ozbrojení gangstri
zaútočili, čo viedlo k zmiznutiu jedného kenského dôstojníka.
Pátranie po nezvestnom policajtovi
Špecializované pátracie tímy boli okamžite nasadené, aby vypátrali nezvestného policajta a objasnili jeho osud. Haitské médiá špekulujú, že dôstojník
mohol byť gangstrami zabitý, avšak táto informácia nebola oficiálne potvrdená.
Kenská polícia potvrdila, že bola informovaná o zmiznutom policajtovi a ubezpečila, že nasadení príslušníci sú naďalej odhodlaní plniť svoju misiu.
Tento incident prichádza uprostred rastúceho tlaku časti kenskej verejnosti na
návrat ich policajných jednotiek domov.
Narastajúce nebezpečenstvo pre kenských dôstojníkov na Haiti
Toto nie je prvý prípad útoku na kenských policajtov v tejto oblasti. Vo februári tohto roku bol počas operácie v meste Ségur-Savien zastrelený 26-ročný
policajný dôstojník Samuel Tompoi Kaetuai. Jeho telo bolo následne prevezené
späť do Kene, kde bol pochovaný s vojenskými poctami.
Minulý týždeň bol v tej istej oblasti ďalší vysokopostavený kenský dôstojník postrelený do hlavy a jeho stav zostáva kritický.
Bezpečnostná situácia v Haiti sa zhoršuje
Haiti sa čoraz viac prepadá do chaosu, keďže miestne gangy ovládajú viac ako 85 % hlavného mesta Port-au-Prince a veľké časti vidieckych oblastí. Podľa OSN si násilie spojené s gangmi v roku 2024 vyžiadalo viac ako 5 500 obetí a vyhnalo z domovov viac ako milión ľudí.
Po atentáte na prezidenta Jovenela Moïsea v roku 2023 sa gangy chopili moci a zintenzívnili svoje aktivity. Situácia sa ešte viac zhoršila po aprílovom odstúpení dočasného premiéra Ariela Henryho, čo viedlo k vytvoreniu prechodnej vlády podporovanej USA. Tá však zatiaľ nedokázala stabilizovať krajinu ani pripraviť pôdu pre prezidentské voľby.
Medzinárodná intervencia a jej obmedzenia
Na obnovenie poriadku v krajine nasadila Keňa v rámci MSS na Haiti približne 800 policajtov. Celkovo sa očakáva, že misia bude mať 2 500 príslušníkov, pričom účasť prisľúbili aj krajiny ako Bahamy, Guatemala, Bangladéš, Barbados, Benin a Čad.
Napriek tejto medzinárodnej pomoci sa misia stretáva s veľkými prekážkami. Kritici tvrdia, že zahraničné zásahy na Haiti doteraz nepriniesli dlhodobú stabilitu a že súčasná misia nie je dostatočne strategicky plánovaná na riešenie hlbokých príčin krízy.
Budúcnosť bezpečnostnej misie v Haiti
Mnoho odborníkov upozorňuje, že ak sa nepodniknú zásadné kroky na posilnenie haitskej vlády a jej bezpečnostných síl, misia zostane len dočasným riešením bez trvalého efektu. Zatiaľ čo kenskí policajti a ich spojenci pokračujú v boji proti gangom, osud nezvestného dôstojníka zostáva neistý a situácia na Haiti sa naďalej zhoršuje.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies