DAVOS - Nemecká kancelárka Angela Merkelová aj napriek chaosu v Londýne naďalej verí, že sa podarí dosiahnuť dohodu o brexite.
V rámci svojho vystúpenia na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose tiež vyjadrila pochybnosti o aktuálnom prístupe k riešeniu globálnych problémov a prihlásila sa k multilateralizmu.
Merkelová negatívne vníma zmeny v prístupe k riešeniu globálnych problémov, kde chýba kompromis a multilateralizmus. Preto v ére populizmu počas svojho vystúpenia na WEF podporila medzinárodnú spoluprácu. Svetoví lídri musia podľa nej byť opatrní a musia sa snažiť zabrániť "fragmentácii medzinárodnej architektúry".
V súčasnom svete sa podľa Merkelovej presadzuje nový prístup, prístup, ktorý spochybňuje oprávnenosť medzinárodného systému a podľa ktorého je potrebné sa najprv starať o seba, a až potom na základe toho vyvíjať poriadok, ktorý by bol dobrý pre všetkých. Dodala, že má veľké pochybnosti o správnosti takéhoto prístupu.
"Emerging economies have risen. As a result, economic globalization has reached a new stage as we now know."
— China Xinhua News (@XHNews) January 23, 2019
Chinese Vice President Wang Qishan said at 2019 annual meeting of #WEF https://t.co/215g4iOOWG pic.twitter.com/J075tLDac7
"Myslím si, že pokiaľ ide o naše národné záujmy, že by sme ich mali vždy vidieť takým spôsobom, ktorý by nám vždy pripomínal, že aj ostatní majú svoje vlastné oprávnené záujmy, počítať s nimi, a potom vytvoriť win-win situáciu." To by malo byť podľa Merkelovej základom medzinárodnej politiky.
Snahy o riešenie globálnych problémov budú podľa nej "fungovať len vtedy, ak sme ochotní prijať kompromis". Ako príklad spolupráce uviedla obchodnú dohodu medzi Európskou úniou (EÚ) a Japonskom, ktorá vstúpi do platnosti 1. februára.
Merkelová vyhlásila, že Nemecko sa hlási k multilateralizmu a že jeho snahou je posilnenie EÚ. Priznala, že odchod Británie z EÚ je šokom, ale zdôraznila potrebu blízkej spolupráce aj po brexite. Dúfa, že odchod bude riadený a že sa dosiahne dohoda, ktorej výsledkom bude obojstranne výhodné partnerstvo.
EÚ je pri vnútornej aj zahraničnej bezpečnosti rovnako ako v oblasti obrany odkázaná na spoluprácu s Britániou. "Avšak sme tiež obchodným priestorom a čím bližšie a menej komplikované budú naše vzťahy, tým lepšie," zdôraznila Merkelová. Dodala, že k tomu musí prispieť aj Británia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies