Mesačný pristávací modul budú vyvíjať firmy Elona Muska a Jeffa Bezosa

NETKY.SK • 1 Máj 2020, 11:28 • 2 min
Mesačný pristávací modul budú vyvíjať firmy Elona Muska a Jeffa Bezosa

WASHINGTON - Americká vesmírna agentúra NASA vo štvrtok uzavrela kontrakty za takmer miliardu dolárov s troma spoločnosťami - vrátane tých, ktoré vlastnia miliardári Elon Musk a Jeff Bezos - na vyvinutie pristávacieho modulu, s ktorým chcú Spojené štáty opäť dostať ľudskú posádku na Mesiac.

slovakia

left justify in out

Kontrakty získala Muskova spoločnosť SpaceX, Bezosova spoločnosť Blue Origin a spoločnosť Dynetics, informovala tlačová agentúra AFP.

 

Trojica firiem dostane od NASA celkovo 967 miliónov dolárov. Spoločnosti budú navzájom súťažiť do februára 2021, keď NASA rozhodne, ktorá z nich dostane príležitosť uskutočniť demonštratívne misie.

 

"Amerika napreduje týmto posledným krokom, ktorý je potrebný na to, aby mohli v roku 2024 astronauti pristáť na Mesiaci. Pôjde zároveň o úžasný moment, keďže na mesačný povrch po prvý raz vstúpi aj žena," uviedol riaditeľ amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Jim Bridenstine.

 

 

Pristávací modul je jedným z kľúčových prvkov misie Artemis - spolu s nosnou raketou Space Launch System (SLS), kozmickou loďou Orion, ktorú vyvíja spoločnosť Lockheed Martin, a malou vesmírnou stanicou Gateway, ktorá bude obiehať okolo Mesiaca.

 

"Je dôležité, že naša agentúra teraz vyvíja takúto činnosť, pretože krajina i celý svet je otrasený pandémiou koronavírusu. Chceme dať ľuďom nádej, niečo, k čomu budú môcť vzhliadať, o čom budú môcť snívať, niečo, čo inšpiruje nielen Spojené štáty, ale i celý svet," dodal Bridenstine.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Barbora Lučivjanská



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies