Jednou z ošetrených pretekárok bola slovenská reprezentantka Petra Vlhová, ktorú horskí záchranári ošetrili priamo na trati a následne zabezpečili jej transport zo zjazdovky na záchranných saniach. Aj v ostatných štyroch prípadoch išlo o úrazy ľahšieho charakteru pretekárok a predjazdcov. Horskí záchranári počas soboty pomáhali prítomným divákom, okrem toho vykonali 6 zásahov na lyžiarskych svahoch.
Víkend 20. - 21. januára 2024 bol v Jasnej pod drobnohľadom zložiek Ministerstva vnútra SR. Ich úlohou bolo postarať sa o bezpečnosť pretekárok a početného davu fanúšikov a lyžiarov na svahoch počas Svetového pohára alpských lyžiarok 2024.
„Na hladký priebeh dozeralo viac ako 300 príslušníkov polície, hasičov, horských záchranárov, nad ich hlavami krúžil vrtuľník. Napriek tomu, že sme asi všetci sklamaní zo škaredého pádu Petry Vlhovej, preteky v Jasnej sa môžu svojou organizáciou radiť medzi svetovú špičku. Všetkým policajtom, horským záchranárom a hasičom ďakujem za výborné zvládnutie tohto podujatia," povedal minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.
Polícia počas podujatia nezaznamenala narušenie verejného poriadku ani žiadnu mimoriadnu udalosť. Policajný zbor oceňuje disciplinovanosť verejnosti a rešpektovanie pokynov policajtov.
Viac ako 250 príslušníkov Policajného zboru v pôsobnosti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline, Leteckého útvaru MV SR a Prezídia Policajného zboru usmerňovalo motorizovaných účastníkov, koordinovalo dopravu na príjazdových cestách, odstavných parkovacích plochách, kde zároveň monitorovali situáciu, aby nedošlo k páchaniu kriminality, poškodzovaniu majetku či vlámaniam. Monitorovali bezpečnostnú situáciu z operačného strediska v mieste konania ale aj v jeho okolí, aby v prípade podozrenia alebo potreby vedeli okamžite reagovať a zasiahnúť.
„Ďakujem všetkým policajtkám a policajtom, ktorí sa podieľali na zabezpečení Svetového pohára žien v alpskom lyžovaní, ako aj všetkým, ktorí sa pričinili o pokojný priebeh tejto významnej športovej udalosti. Chcem vyzdvihnúť zvolený spôsob organizácie dopravy počas športového podujatia, jeho realizáciu ako aj skutočnosť, že sme nezaznamenali žiadnu dopravnú nehodu," povedal riaditeľ KR PZ v Žiline Roman Bilský.
Horská záchranná služba s niekoľkomesačným predstihom plánovala logistiku a pohyb záchranárov a lekárov, najmä ich dostatočný počet tak, aby ich zásahy boli rýchle a účinné. V teréne bolo v pohotovosti 60 horských aj dobrovoľných záchranárov. Počas prvého dňa pretekov, v sobotu, 20. januára, boli horskí záchranári o pomoc požiadaní 26-krát, z toho v piatich prípadoch išlo o úrazy pretekárok na trati Svetového pohára.
Počas druhého dňa v nedeľu 21. januára zasahovali horskí záchranári 14-krát. V lyžiarskom stredisku v Jasnej požiadali o pomoc návštevníci strediska 6-krát, utrpeli menšie zranenia. Na lyžiarskych tratiach pomáhali 8-krát. V priebehu celého víkendu bol v pohotovosti v lokalite Lúčky aj vrtuľník Leteckého útvaru MV SR.
„Som rád, že spoločne ako tím sme neľahké zadanie zvládli, byť súčasťou Svetového pohára je pre Horskú záchrannú službu prestížou a zároveň zodpovednosťou za hladký priebeh pretekov bez vplyvu na každodenné záchranárske aktivity a bežné činnosti v práci," povedal náčelník Oblastného strediska HZS Nízke Tatry Peter Zingor.
V súvislosti so zabezpečením protipožiarnych opatrení vykonali príslušníci Hasičského a záchranného zboru kontroly vo všetkých zariadeniach, kde boli ubytované pretekárky a ich tímy. Viaceré zistené nedostatky boli odstránené ešte pred začatím celého podujatia. Za asistenciu pri zvážaní zranených osôb a poskytovanie prvej pomoci sa 12 službukonajúcim hasičom poďakovala riaditeľka Okresného Riaditeľstva HaZZ Liptovský Mikuláš Eva Krajčiová.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies