Minister obrany Lloyd Austin v pondelok navštívil Ukrajinu, aby prejavil solidaritu s Kyjevom len dva týždne pred prezidentskými voľbami v USA, ktoré vyvolávajú neistotu v súvislosti s budúcou podporou Západu.
Austinova cesta, jeho štvrtá a pravdepodobne posledná návšteva vo funkcii šéfa Pentagónu, bude zahŕňať podrobné rozhovory o úsilí USA pomôcť Kyjevu posilniť jeho obranu, keďže ruské sily získavajú územie na východnej Ukrajine. Neočakáva sa však, že by bola zahŕňaná nová dohoda na niektoré z najväčších požiadaviek ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ako napríklad zrušenie obmedzení Washingtonu na používanie zbraní dodávaných USA na zasahovanie cieľov ďaleko za hranicami Ukrajiny.
V čase, keď Bidenova administratíva končí, Austin signalizoval pokračovanie podpory USA. „Budeme naďalej podporovať Ukrajinu v jej úsilí brániť svoje suverénne územie,“ povedal Austin novinárom, ktorí s ním cestovali na Ukrajinu. „Sledovali sme, ako sa tento boj vyvíja v priebehu času. A zakaždým, keď sa vyvíjal, sme vyšli v ústrety potrebám (Ukrajiny), aby sme sa uistili, že sú na bojisku účinné.“
Keď Austin vystúpil z vlaku v Kyjeve po nočnej ceste z Poľska, ukrajinskí predstavitelia informovali o nových ruských útokoch na ukrajinské hlavné mesto, pričom už druhú noc po sebe niekoľko vĺn dronov poškodilo obytné budovy a zranilo najmenej jedného civilistu.
Austinova návšteva prichádza pred prezidentskými voľbami 5. novembra, v ktorých sa republikánsky kandidát, bývalý prezident Donald Trump, usiluje o znovuzvolenie v tesnom súboji s demokratickou kandidátkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Trump signalizoval, že by sa viac ako Biden zdráhal pokračovať v podpore Ukrajiny, čo by mohlo Kyjev pripraviť o jeho najväčšieho vojenského a finančného podporovateľa. Austin takéto obavy bagatelizoval. „Počas posledných dvoch a pol roka som bol svedkom dvojstrannej podpory pre Ukrajinu a plne očakávam, že budeme pokračovať v dvojstrannej podpore zo strany Kongresu,“ povedal.
Tento štvorhviezdičkový generál vo výslužbe bol jedným z najvernejších zástancov Ukrajiny a vytvoril koalíciu desiatok krajín, ktoré Kyjevu dodali zbrane, ktoré mu pomohli zasadiť ťažké údery ruským silám. Zdá sa však, že ruský prezident Vladimir Putin je spokojný s tým, že investuje čoraz viac síl do nákladného postupu vo východoukrajinskom regióne Donbas, ktorý si Moskva nárokuje ako svoje vlastné územie. V posledných týždňoch Rusko obkľúčilo mestá v Doneckej oblasti a pomaly ich zužovalo, až kým ukrajinské jednotky neboli nútené ustúpiť.
„Je to veľmi tvrdý boj a je to ťažká drina,“ povedal Austin. Medzitým sa Kyjev snaží udržať svoju vojnu v centre pozornosti Západu, aj keď rozširujúce sa konflikty na Blízkom východe pútajú pozornosť medzinárodného spoločenstva. Zelenskyj sa naposledy stretol s Austinom minulý štvrtok v bruselskom sídle NATO, kde predstavil svoj „plán víťazstva“. Od kľúčových spojencov dostal prísľub pokračujúcej podpory, ale žiadnu podporu svojej výzvy na okamžité pozvanie do NATO.
Austin v piatok v Bruseli na otázku o víťaznom pláne odpovedal: „Nie je mojou úlohou verejne hodnotiť jeho plán.“ Kyjev možno bude musieť začať prijímať ťažké rozhodnutia o tom, ako nasadiť svoje rozťahané bojové sily, vrátane toho, či si udrží územie, ktoré získal v ruskej Kurskej oblasti počas prekvapivej ofenzívy v lete tohto roku, tvrdia experti. Kurská ofenzíva zaskočila Austina a americkú vládu. Kyjev dúfal, že sa mu podarí vyrvať Rusku iniciatívu na bojisku, a to aj tým, že odkloní sily Moskvy z východného frontu.
Putin sa však naďalej sústredil na obsadenie kľúčového mesta Pokrovsk na východe Ukrajiny, ktoré je dôležitým logistickým uzlom pre vojnové úsilie Kyjeva. Aj napriek vojenskej podpore USA v hodnote miliárd dolárov vrátane poskytnutia stíhačiek F-16, tankov Abrams a ďalších prostriedkov čaká Ukrajinu ťažký boj.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies