BRATISLAVA - Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv otvára Ministerstvo spravodlivosti SR výstavu, ktorá ponúka fascinujúci pohľad do dejín súdnictva od obdobia Uhorska až po súčasnosť. Výstava predstavuje unikátne historické dokumenty, rozsudky a fotografie, ktoré mapujú vývoj justície na Slovensku.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv otvorilo Ministerstvo spravodlivosti SR v stredu výstavu k dejinám súdnictva pod záštitou ministra spravodlivosti Borisa Suska.
Výstava ponúka prierez dejín súdnictva a justičnej správy od obdobia Uhorska, cez Československú republiku, socialistické súdnictvo, až po budovanie samostatnej justície na Slovensku. O tejto udalosti informovala Miriama Gašparíková z tlačového oddelenia rezortu.
Výstavu pripravili Renata Glaser-Opitzová z kancelárie generálneho tajomníka služobného úradu MS a Peter Kerecman, popularizátor dejín advokácie a predseda Komisie pre dejiny advokácie Slovenskej advokátskej komory.
Obaja autori sa pokúsili faktograficky zachytiť vývoj justície na Slovensku prostredníctvom historických listín, ukážok rozsudkov a súdnych spisov z fondov súdov a ministerstva. Výstava obsahuje aj fotografie ministrov spravodlivosti z rokov 1969 až 1992.
Minister spravodlivosti Boris Susko zdôraznil význam pripomínania si historických faktov, ktoré formovali súčasný právny poriadok Slovenska.
Medzi exponátmi nechýbajú významné právne dokumenty ako Corpus Iuris Hungarici, Tripartitum Štefana Verebócziho či ukážka prísahy sudcu z čias Žigmunda Luxemburgského z roku 1435. Návštevníci si môžu pozrieť aj fotografie historických sídel súdov z rokov 1872 až 1918 a historický súdny mobiliár.
Výstava ponúka aj medailóny významných sudcov a zoznam ministrov spravodlivosti pôsobiacich na území Slovenska.
Peter Kerecman uviedol, že aj keď je výstava rozsahom malá, môže slúžiť ako základ a inšpirácia do budúcnosti, aby na Slovensku vznikla inštitúcia podobná justičnému múzeu, ktorá by dokladovala bohatú históriu slovenskej justície.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies