KIŠIŇOV - Moldavčania v nedeľu hlasovali v prezidentských voľbách, ktoré by mohli určiť budúcnosť krajiny v čase narastajúceho vplyvu Moskvy a snáh o priblíženie k Európskej únii. Súčasná prezidentka Maia Sanduová, zástankyňa prozápadnej orientácie, sa stretne s bývalým generálnym prokurátorom Alexandrom Stoianoglom, ktorého podporuje proruská Socialistická strana. Volebný proces je zatienený obvineniami z vonkajšieho zasahovania, pričom Moldavsko sa ocitá v politickom a diplomatickom centre záujmu kvôli prebiehajúcej vojne na Ukrajine.
Moldavčania v nedeľu hlasovali v prezidentských voľbách, ktoré zatienili obvinenia zo zasahovania a ktoré by mohli viesť k tomu, že Moskva získa späť svoj vplyv v krajine v čase, keď sa snaží priblížiť k Európskej únii.
Prozápadne orientovaná súčasná prezidentka Maia Sanduová, ktorý urýchlil snahu krajiny opustiť orbitu Moskvy a vstúpiť do EÚ, sa stretne s Alexandrom Stoianoglom, bývalým generálnym prokurátorom, ktorého podporuje tradične proruská Socialistická strana.
Sanduová a moldavské úrady varovali, že oligarcha na úteku, ktorý sa teraz nachádza v Rusku, sa snaží kúpiť voľby pre Moskvu.
Kremeľ poprel, že by do hlasovania zasahoval, podobne ako to urobil počas minulotýždňových sporných volieb v Gruzínsku, ktorého prezident označil hlasovanie za "ruskú špeciálnu operáciu". "Rozhodne odmietame akékoľvek obvinenia, že do toho nejako zasahujeme. Nerobíme to," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Sanduová pred dvoma týždňami vyhrala prvé kolo volieb so 42,4 %, čím výrazne predstihla Alexandra Stoianogla s 26 %, ale nedosiahla 50 % potrebných na priame víťazstvo. Jeho hlasy sa pravdepodobne zvýšia vďaka hlasom kandidátov, ktorí sa nedostali do druhého kola.
Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h (5.00 h SEČ) a zatvorili sa o 21.00 h (19.00 h SEČ). Budúcnosť Moldavska sa dostala do centra politického a diplomatického záujmu, keďže na východe susednej Ukrajiny zúri vojna.
Stoianoglo tvrdí, že podporuje integráciu do EÚ, ale zároveň chce v národnom záujme rozvíjať vzťahy s Ruskom. Chce sa pokúsiť o obnovenie dodávok lacného ruského plynu a povedal, že by sa stretol s prezidentom Vladimirom Putinom, ak by si to Moldavci želali. "Hlasoval som za slobodné, stabilné a kvitnúce Moldavsko, ktoré nestojí s natiahnutou rukou, ale rozvíja sa v harmónii na základe vzťahov so Západom a Východom," povedal po odovzdaní hlasu.
Bývalý moldavský minister obrany Anatol Salaru povedal, že voľby rozhodnú o tom, či bude Moldavsko "pokračovať v procese európskej integrácie alebo sa vráti do ruského lona".
Moldavsko, bývalá sovietska republika susediaca s Ukrajinou a Rumunskom, je jednou z najchudobnejších krajín Európy a má 2,5 milióna obyvateľov. Má tiež početnú emigračnú populáciu (1,2 milióna), ktorej hlasy by mohli byť pre Maiu Sandu kľúčové v druhom kole volieb.
Moldavsko začalo rozhovory o vstupe do Európskej únie a v deň prvého kola Moldavčania hlasovali za zmenu ústavy, ktorá zahŕňa záväzok vstúpiť do EÚ.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies