Bývalý ruský dôstojník opísal fungovanie ruských jadrových síl. Podľa neho sú v pohotovosti od prvého dňa vojny na Ukrajine. K úderu sú však Rusi vraj pripravení stále.
Hneď od prvého dňa invázie na Ukrajinu v roku 2022 boli ruské jadrové zbrane v stave pohotovosti. Pre britský BBC to povedal Anton, bývalý dôstojník ruskej armády. Predtým slúžil na jednej zo základní jadrových zbraní. Rozhodol sa však z Ruska utiecť, pretože nesúhlasil so spôsobom vedenia vojny. "Spočiatku sme mali len cvičenia. Ale v deň, keď sa začala vojna, boli zbrane plne pripravené. Boli sme pripravení vykonať jadrový útok," povedal bývalý dôstojník.
Podľa jeho slov ruský prezident Vladimír Putin hovoril o zaradení jadrových síl do "špeciálneho režimu" až tri dni po začiatku invázie. Ako Anton doplnil, tento stav pohotovosti trval ďalšie dva alebo tri týždne, kým bol zrušený. Rusko je však stále pripravené na úder.
"V niektorých oblastiach môžu existovať zastarané typy zbraní, ale Rusko má obrovský jadrový arzenál, obrovské množstvo hlavíc. Niektoré z nich sú súčasťou neustálych bojových hliadok na zemi, na mori a vo vzduchu," opísal fungovanie jadrových síl Anton. "Práce na údržbe jadrových zbraní neustále prebiehajú. Nezastaví sa to ani na minútu," dodal.
Tieto informácie prichádzajú v čase, keď Rusko použilo balistickú raketu stredného doletu Orešnik proti Ukrajine, ktorá je potenciálne schopná niesť jadrové hlavice. Stalo sa tak krátko po tom, čo Moskva opäť zmenila svoju jadrovú doktrínu a znížila latku tak použitia zbraní hromadného ničenia. Informovala o tom agentúra AP.
Nová doktrína umožňuje potenciálnu jadrovú reakciu Moskvy aj na konvenčný útok zo strany ktorejkoľvek krajiny, ktorá je podporovaná jadrovou mocnosťou. Teoreticky by to mohlo platiť aj pre Ukrajinu, ktorú podporujú jadrové mocnosti Francúzsko, Veľká Británia a USA. Zároveň je však doktrína napísaná veľmi všeobecne, čo umožňuje Rusku široko manévrovať a interpretovať dokument tak, ako uzná za vhodné.
Podľa Euronews Rusko má v skladoch približne 5 580 jadrových hlavíc, čo je takmer polovica svetového jadrového arzenálu. Na použitie je však pripravených len asi 1 710 týchto hlavíc, čo je podobný počet ako v Spojených štátoch. Asi 870 hlavíc je umiestnených na pozemných balistických raketách, 640 na balistických raketách odpaľovaných z ponoriek a asi 200 na leteckých základniach.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies