Moskva v sobotu poprela tvrdenie Spojených štátov, že líbyjské bankovky v hodnote 1,1 miliardy dolárov, vytlačené v Rusku a zhabané úradmi na Malte, boli falošné.
Podľa USA sú bankovky falošné
Americké ministerstvo zahraničných vecí prišlo totiž v piatok s vyhlásením, že oceňuje oznámenie maltskej vlády zo začiatku tohto týždňa o zaistení sfalšovaných bankoviek líbyjskej meny. Ich tlač podľa Washingtonu nariadil nezákonný paralelný subjekt. "Tento incident opäť zdôrazňuje, že je potrebné, aby Rusko ukončilo svoje zločinné a destabilizujúce kroky v Líbyi," píše sa v komuniké amerického rezortu diplomacie.
Veliteľ Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar
Rusko trvá na tom, že bankovky sú zákonným platidlom
Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie však v reakcii na americké obvinenia uviedlo, že trvá na tom, že bankovky, ktoré vytlačila ruská štátna akciová spoločnosť Goznak, sú zákonným platidlom. Firma Goznak, ako je podľa ruskej tlačovej agentúry TASS uvedené na jej webovej stránke, vyrába bankovky na objednávku centrálnych a národných bánk. Na stránke sa tiež píše, že Goznak počas svojej existencie vytlačil a dodal bankovky už do desiatok krajín.
Líbyu sužuje chaos
Líbyu sužuje chaos, odkedy tam v roku 2011 zvrhli dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího a krajina sa stala bojiskom početných súperiacich ozbrojených skupín podporovaných rôznymi inými štátmi. Líbya má momentálne dve vlády - jednu v Tripolise, ktorú vedie Fájiz Sarrádž a má podporu OSN, a druhú v meste Tobruk na východe, ktorá je napojená na poľného maršala Chalífu Haftara. Rusko je opakovane obviňované, že v konflikte v Líbyi podporuje Haftarov tábor.
Boje na frontovej línii v líbyjskej metropole Tripolis
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies