MOSKVA - Schopnosti Ruska a Číny vo vesmíre spôsobujú obavy, uviedol veliteľ amerických vesmírnych síl generálmajor John Raymond.
„Hrozba, ktorú dnes vidíme, je veľmi vážna. Ako Čína, tak aj Rusko majú rôzne laserové systémy s rôznymi úrovňami výkonu. Pre likvidáciu alebo poškodenie zo zeme alebo narušenie našej schopnosti používať satelity. Obidve krajiny majú možnosti, ktoré sú znepokojujúce“ povedal v rozhovore generálmajor John Raymond pre The New York Times.
Raymond tiež prirovnal jeden z ruských satelitov k skladacej bábike matrioška a predpokladá, že bol vytvorený „na likvidáciu amerických satelitov na obežnej dráhe Zeme“.
V decembri americké vesmírne velenie oznámilo, že Rusko testuje raketu zameranú na ničenie satelitov. Predtým boli podobné obvinenia vznesené v apríli minulého roku. Vtedy oficiálna zástupkyňa ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Mária Zacharová poznamenala, že Washington sa tak snaží zdôvodniť svoje vlastné plány rozmiestnenia zbraní vo vesmíre.
V roku 1985 USA zostrelili svoj vedecký satelit Solwind vo výške 555 kilometrov pomocou anti-satelitnej rakety ASM-135 ASAT vystrelenej zo stíhačky F-15. A v roku 2008 americká lodná protiraketa SM-3 vo výške 247 kilometrov zničila vojenský satelit USA-193.
V 80. rokoch mal ZSSR v pohotovosti systém protivzdušnej obrany (program Likvidátor satelitov). Súčasťou komplexu bola nosná raketa Cyclone-2 s prístrojom vypusteným na obežnú dráhu Zeme z kozmodrómu Bajkonur. Počas testov úspešne zachytil sovietske cieľové satelity na obežnej dráhe.
V januári 2007 zasiahla Čína pomocou rakety odpálenej z kozmodrómu Xichang svoj meteorologický satelit Fengyun-1C vo výške 865 kilometrov. V dôsledku toho sa na obežnej dráhe vytvoril oblak s viac ako dvoma tisíckami trosiek, ktorý núti kozmické prístroje sa im vyhýbať.
V marci 2019 India zostrelila svoj vojenský satelit na diaľkové snímanie Zeme Microsat-R na obežnej dráhe vo výške asi 270 kilometrov protiraketovou strelou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies