HAAG - Dvestopäťdesiat afganských sudkýň sa obáva o svoje životy. Hnutie Taliban prepustilo na slobodu väzňov, ktorých ony odsúdili.
Informovala o tom agentúra Reuters. Niektorým ženám-sudkyniam sa počas evakuácie pred 31. augustom podarilo z krajiny utiecť, množstvo z nich však toľko šťastia nemalo. O ich záchranu sa aktuálne usilujú aktivisti.
Ženy v ohrození
Pracujúce ženy sa obávajú, že sa zopakuje scenár spred 20 rokov, kedy sa Taliban dostal k moci a v krajine zakázal nežnému pohlaviu vykonávať väčšinu zamestnaní.
Po ich zvrhnutí sa tieto pravidlá zrušili a ženy sa mohli uchádzať o rôzne funkcie. Napriek tomu, že militantné hnutie avizovalo, že bude chrániť práva žien, informácie o únosoch a znásilňovaní žien mudžahedínmi z Talibanu, nevzbudzujú veľkú dôveru.
Súvisiaci článok: Zuzana Čaputová a islandská premiérka iniciovali výzvu na podporu práv Afganiek
Väzni na slobode
Ženy, ktoré doteraz pracovali v súdnictve, sa medzitým stali žiadanými terčmi. Dve sudkyne afganského najvyššieho súdu zastrelili ešte v januári tohto roka.
Teraz Taliban prepustil na slobodu po celej krajine väzňov, ktorí "skutočne ohrozujú životy žien-sudkýň," citovala agentúra Reuters vysokopostavenú afganskú sudkyňu, ktorej sa podarilo ujsť do bližšie neurčenej európskej krajiny.
V Kábule "prišli štyria alebo piati členovia Talibanu a pýtali sa ľudí v mojom dome: ´Kde je táto sudkyňa?´ To boli ľudia, ktorých som posadila za mreže," povedala afganská sudkyňa.
Bola v malej skupine afganských sudkýň, ktorej sa v uplynulých týždňoch podarilo ujsť z Afganistanu za pomoci ľudskoprávnych aktivistov a zahraničných kolegýň z Medzinárodnej asociácie sudkýň (IAWJ).
Odvtedy je v kontakte aj s kolegyňami, ktoré zostali doma: "Ich správy sú plné strachu a úplného teroru. Hovoria mi, že ak ich nezachránia, ich životy sú v priamom ohrození."
Prečítajte si tiež: AKTUALIZÁCIA: Novú vládu v Afganistane povedie mulla Barádar
Hrôzostrašné odkazy
Okrem sudkýň je v Afganistane aj zhruba tisíc ďalších ochrankýň ľudských práv, ktoré sa tiež môžu stať terčom Talibanu, upozornila afganská ľudskoprávna aktivistka Horia Mosadiqová. Oslobodení väzni "vyzývajú na smrť sudkýň, prokurátoriek a policajtiek a hovoria: ´Prídeme si po vás´", dodala.
Britský minister spravodlivosti Robert Buckland minulý týždeň uviedol, že Londýn evakuoval deväť afganských sudkýň a pracuje na tom, aby poskytol bezpečný odchod najzraniteľnejším osobám.
Ľudskoprávni a právni aktivisti tvrdia, že západné krajiny nespravili z evakuácie sudkýň a ochrankýň ľudských práv prioritu v chaose po páde afganskej metropoly Kábul do rúk Talibanu.
"Vlády mali nulový záujem o evakuáciu ľudí, ktorí neboli ich občanmi," podotkla právnička v oblasti ľudských práv Sarah Kayová, ktorá sídli v severoírskom Belfaste.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies