BRATISLAVA - Zníženie administratívnej záťaže občanov a podnikateľov, modernizácia služieb a komunikácie, ako aj zefektívnenie celkového výkonu.
To sú ciele národného projektu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ), na ktorý je z európskych fondov a zo štátneho rozpočtu vyčlenená suma 4,61 mil. eur. Vyzvanie s názvom "Projekt rozvoja IS elektronických služieb RÚ" v stredu zverejnil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).
Regulačný úrad chce cez projekt zelektronizovať procesy pri výkone regulácie, ako aj pri štátnom dohľade elektronických komunikácií a poštových služieb. Občania podľa úradu vicepremiéra Richarda Rašiho pocítia výrazné zlepšenie v kvalite, tiež sa im bude jednoduchšie komunikovať v prípade žiadostí, sťažností či podaní, ktoré zväčša smerujú na činnosť a prevádzku telekomunikačných a poštových operátorov. Ľudia využívajú služby regulačného úradu aj vtedy, keď platia administratívne poplatky či poplatky za poskytovanie služieb.
V prípade podnikateľov sa má tiež zjednodušiť komunikácie s úradom. Posun v kvalite komunikácie by mal priniesť aj jednotný prihlasovací účet regulovaných subjektov, ktorý na stránke regulačného úradu umožní vybaviť všetky povinnosti na jednom mieste. Bude to podobné ako v prípade bankového účtu. Regulačný úrad chce tiež zefektívnením procesov, ich elektronizáciou a digitalizáciou nahradiť papierovú formu evidencií a komunikácie elektronickou. Zelektronizuje vydávanie a správu osvedčení o osobitnej odbornej spôsobilosti, ale aj vydávanie, zmenu, alebo zrušenie povolení na využívanie frekvenčného spektra a poskytovanie elektronických komunikačných služieb.
Rašiho úrad zverejnil aj vyzvanie na projekt "Komplexný analytický nástroj pre podporu ekonomickej regulácie", na ktorý je z rozpočtu štátu a zo zdrojov EÚ vyčlenená suma 1,53 mil. eur. Ministerstvo zdravotníctva SR projektom plánuje zreformovať sadzobník pre ambulantné výkony u lekárov. Náklady na zdravotné výkony tak budú presne nastavené, ako aj lepšie kontrolované. Sadzby za poskytovanie zdravotnej starostlivosti sú v súčasnosti totiž stanovené ešte z roku 1993, čo znamená, že reálne nezohľadňujú skutočné sumy za konkrétne výkony u lekárov.
Implementáciou projektu sa má spomaliť aktuálny stav zadlženosti v zdravotníctve. Napríklad, zdravotné poisťovne v súčasnosti preplácajú rovnaké výkony rôznymi sumami. V projekte podľa úradu ide o spravodlivé, transparentné a aktuálne ocenenie výkonov ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Následne by nemalo napríklad dochádzať k situáciám, že sa poisťovne nebudú vedieť dohodnúť na sumách za výkony zdravotnej služby.
Zámery oboch projektov ešte vlani v decembri schválil Riadiaci výbor pre Operačný program Integrovaná infraštruktúra - prioritná os 7.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies