Štatistický úrad zverejnil, že počet ľudí, príjmy ktorých boli nižšie než vypočítaná národná hranica chudoby, sa medziročne znížil o 23-tisíc. Na Slovensku vlani žilo pod hranicou príjmovej chudoby 615-tisíc ľudí, teda 11,4 % obyvateľov.
V Bratislavskom kraji je každý sedemnásty občan ohrozený chudobou alebo sociálnym vylúčením. Chudoba sa dnes dotýka až 665-tisíc Slovákov a podľa odborníkov toto číslo nie je konečné. Na Slovensku žije podľa štatistikov takmer 15 % ľudí pod hranicou príjmovej chudoby, čo predstavuje približne 615-tisíc ľudí. Pre pandémiu sa môže v tejto kategórii ocitnúť ďalších 20- až 50-tisíc ľudí, teda celkom až 665-tisíc občanov. V roku 2019 bolo príjmovou chudobou ohrozených 11,9 % obyvateľov.
Čo je to príjmová chudoba?
Keď napríklad jednočlenná domácnosť nedosahuje ročný príjem 5 222 eur, inak povedané 435 eur na mesiac. Pre domácnosť 2 dospelých s 2 deťmi do 14 rokov bola celková ročná hodnota hranice rizika chudoby na úrovni 10 966 eur, čo pre tento typ domácnosti predstavovalo priemerne 914 eur na mesiac.
Prečítajte si: Viete, čo je to rodičovský bonus? Zavedú ho aj na Slovensku!
„Za posledných desať rokov sa čisté mesačné príjmy domácnosti zvýšili o tretinu, zároveň sa však o takmer rovnaké percento zvýšili aj výdavky. Preto máme stále vysoké percento ľudí, ktorí spadajú do kategórie materiálnej deprivácie. Majú nedoplatky spojené s hypotékou, nájomným, úhradou za energie, splácaním nákupov na splátky a iných pôžičiek,“ povedala analytička Fingo.sk Lenka Buchláková.
Na túto úroveň sa prepadáva stále viac Slovákov s nízkymi príjmami. Pandémia len zdôraznila, že chudobnejší ešte viac chudobnejú. Viac ako 85 % zdravotne ťažko postihnutých má invalidný dôchodok pod hranicou chudoby, skoro 30 % starobných dôchodkov, teda viac ako 330-tisíc seniorov, má príjem pod hranicou chudoby.
A čo rodiny s jedným živiteľom a nízkopríjmové domácnosti? Martin Halás, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík odpovedal: "Očakávam, že tento a budúci rok sa bude chudoba ako fenomén Slovákov ešte viac prehlbovať."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies