BRATISLAVA - Podpora výmeny tepelných kotlov v domácnostiach, urýchlenie zavádzania opatrení na zníženie emisií z dopravy a vykurovania či lepší monitoring kvality ovzdušia v regiónoch.
Realizácia potrvá 8 rokov
Aj to sú ciele nového projektu Life Ip – Zlepšenie kvality životného prostredia, ktorý na svojej internetovej stránke predstavila Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Projekt sa zameriava na zavádzanie konkrétnych opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia. Jeho realizácia bude rozdelená do štyroch fáz a potrvá osem rokov, od roku 2020 do roku 2027.
Členovia projektu
Do projektu budú zapojené Ministerstvo životného prostredia (MŽP), SAŽP, Banskobystrický, Trenčiansky, Trnavský, Žilinský, Prešovský a Košický samosprávny kraj, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), Technická univerzita Vysokej školy banskej v Ostrave a súkromná spoločnosť Pedal Consulting.
Varovanie od EÚ
Projekt má byť priamou odpoveďou na výzvu Európskej komisie (EK). V súvislosti s prekročením limitných hodnôt na ochranu zdravia čelí Slovensko aktuálne konaniu zo strany EK za porušenie požiadaviek smernice o kvalite okolitého ovzdušia. Hrozí mu pritom aj podanie žaloby na Súdny dvor EÚ.
Ako by to malo fungovať?
V rámci Life Ip chce preto Slovensko zriadiť pozície manažérov kvality ovzdušia a koordinačnú jednotku. Manažéri budú pôsobiť v 7 samosprávnych krajoch a vo vybraných mestách a obciach, ktoré potrebujú zlepšiť kvalitu ovzdušia. Koordinačná jednotka, zriadená na MŽP, bude metodicky riadiť prácu manažérov kvality ovzdušia. Zapojené inštitúcie chcú vo vybraných obciach vykonávať aj demonštračné projekty, v rámci ktorých bude vykonávať vzdelávacie aktivity v oblasti ochrany ovzdušia či dotovať výmenu vykurovacích kotlov.
Následne bude monitorovať zmeny nameraných hodnôt znečistenia. Vo vybraných mestách, v ktorých je hlavným zdrojom znečistenia doprava, chcú účastníci projektu vypracovať štúdie ako čo najviac znižovať negatívne vplyvy dopravy. Výsledky štúdií by sa mali začleniť do plánov udržateľnej mobility.
EÚ poskytne viac ako polovicu financií
Celkový rozpočet projektu Life Ip je stanovený na 15 miliónov eur. Výška finančnej podpory Európskej únie (EÚ) bude deväť miliónov eur, zvyšných šesť miliónov eur bude poskytnutých zo štátneho rozpočtu a organizácií zapojených do projektu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies