BRATISLAVA - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) navrhuje zvýšiť platbu pre výrobcov elektriny za rezervovanú kapacitu v odovzdávacom mieste v distribučnej sústave. Skokové zvýšenie poplatku za prístup do siete, tzv. G komponent, môže znížiť dostupnosť zelenej energie. Mobilní operátori združení v ASMOS majú záujem a zároveň regulačnú povinnosť naďalej podporovať rozvoj domáceho trhu so zelenými energiami, a preto členovia ASMOS preto žiadajú ÚRSO o prehodnotenie najnovšej vyhlášky o cenovej regulácii v elektroenergetike
Zvýšenie platieb pre výrobcov elektriny, resp. skokové zvýšenie G komponentu, môže podľa mobilných operátorov združených v ASMOS predražiť zelenú energiu a tým zhoršiť jej dostupnosť na Slovensku. Kým v susedných krajinách fungujú podporné politiky, ktoré rozvoj obnoviteľných zdrojov uľahčujú, na Slovensku existuje riziko, že významní slovenskí odberatelia budú nútení pre skokové zvýšenie ceny nakupovať zelenú energiu z iných zdrojov.
ASMOS preto žiada ÚRSO o prehodnotenie najnovšej vyhlášky, aby pri svojich rozhodnutiach o zvýšení poplatkov nezhoršoval dostupnosť zelenej energie. ÚRSO by mal naopak vytvoriť podmienky pre jednoduchšie využívanie energie z týchto zdrojov na domácom trhu.
„Energetická a hospodárska politika v okolitých krajinách aktuálne podporuje
rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, napríklad formou
zjednodušovania povoľovacích procesov alebo znižovaním prekážok
prístupu na trh. Členovia ASMOS majú záujem odoberať energie
z obnoviteľných zdrojov od miestnych výrobcov, nastavené
podmienky by však mali podporovať jej cenovú dostupnosť. “
Obnoviteľné zdroje energie dnes patria medzi významné lokálne
zdroje energií, ktorých význam pre firmy, mestá či domácnosti
zvyčajne rastie v období otrasov na energetickom trhu, ako
tomu bolo aj nedávno na Slovensku a celej Európe. Okrem
prínosu k energetickej politike navyše pozitívne vplývajú k
a prispievajú k tvorbe pracovných miest v regiónoch, nakoľko
sú maximálne decentralizované.
„Spoločnosti združené v ASMOS majú záujem o maximálne plnenie environmentálnych, sociálnych a riadiacich štandardov. Ako súčasť politiky udržateľnosti chcú pokrývať výraznú časť energetickej spotreby z lokálne dostupných obnoviteľných zdrojov prostredníctvom zmlúv na výkup zelenej elektriny. Cenová dostupnosť zelenej energie je pre spoločnosti čoraz dôležitejším kritériom pri investičných rozhodnutiach.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies