"Pri každom predávkovaní liekmi by rodičia mali kontaktovať svojho všeobecného lekára, pri jeho nedostupnosti a toxických prejavoch alebo vedľajších či nežiaducich účinkoch tiesňovú linku 155, respektíve vyhľadať okamžitú lekársku pomoc " .
Nesprávne dávkovanie ako neúmyselné konanie inej osoby je ojedinelé. V súvislosti s obstaraním liekov v inej krajine podľa lekára neevidujú prípady závažného predávkovania. "Bežne sa stretávame skôr s poddávkovaním liekmi, pokiaľ si tieto ako voľnopredajné rodičia obstarajú v inej krajine."
Pri obstaraní lieku v inej krajine treba podľa neho dodržať spôsob jeho použitia, skladovania a dávkovania podľa príbalového letáku, respektíve pokynov lekárnika. "Obsah rovnakej účinnej látky aj nápadná podobnosť balenia lieku pripomínajúca liek obstaraný v Slovenskej republike nemusí znamenať rovnaký alebo podobný spôsob jeho použitia, skladovania a dávkovania. Nezriedka môže byť účinná látka v inej koncentrácii alebo dokonca liekovej forme," informuje NÚDCH.
„Pri každom predávkovaní liekmi by rodičia mali kontaktovať svojho všeobecného lekára, pri jeho nedostupnosti a toxických prejavoch alebo vedľajších či nežiaducich účinkoch tiesňovú linku 155, respektíve vyhľadať okamžitú lekársku pomoc,“ povedal primár oddelenia urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb primár Brenner.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies