SYDNEY – Prvý štart rakiet NASA z komerčného kozmodrómu mimo územia Spojených štátov, ktorý sa uskutočnil v nedeľu neskoro večer (miestneho času), bol úspešný, informovala agentúra AFP.
Dodala, že raketa, ktorá odštartovala z Arnhemského vesmírneho centra na severe Austrálie, nesie technológiu prirovnávanú k „mini Hubblovmu“ teleskopu. Po sérii odkladov pre dážď a vietor sa suborbitálna raketa vzniesla na oblohu, aby skúmala röntgenové žiarenie vychádzajúce zo systémov Alfa Centauri A a B. Po dosiahnutí apogea mala raketa pred návratom na Zem zachytiť údaje o hviezdnych systémoch.
LAUNCH UPDATE: We're standing down from the June 27 launch attempt for #CAPSTONE to allow @RocketLab to perform final systems checks. Teams are evaluating weather and other factors to determine the date of the next launch attempt. Details: https://t.co/b4GuJW87Bx pic.twitter.com/xUkWLGhw4N
— NASA Technology (@NASA_Technology) June 26, 2022
Podľa vyhlásenia NASA štart ponúkol jedinečný pohľad na vzdialené vesmírne systémy a otvoril vedcom nové možnosti.
„Sme nadšení, že môžeme z južnej pologule vypúšťať dôležité vedecké misie a vidieť to, čo sa zo Spojených štátov nedá,“ povedal Nicky Fox, riaditeľ heliofyzikálneho oddelenia NASA vo Washingtone. Jones uviedol, že jedinečná lokalita – sever Austrálie – si vyžiadala náročné prípravy, roky práce na získaní súhlasu regulačných orgánov a potrebu prevážať rakety na miesto štartu na člnoch. Austrálska tlač informovala, že s misiou boli oboznámení aj pôvodní obyvatelia, ktorí sú vlastníkmi pôdy v blízkosti kozmodrómu ležiaceho na území štátu Severné teritórium.
This week, we named seven new flight directors to lead astronaut missions, @MarsCuriosity captured stunning landscape images, and we selected concepts for tech that could power future exploration of the Moon.
— NASA (@NASA) June 25, 2022
Subscribe for more space videos: https://t.co/Yow4nHcNTX pic.twitter.com/7M98P2LjyM
Astrofyzik z Austrálskej národnej univerzity Brad Tucker zasa v rozhovore pre agentúru Reuters upriamil pozornosť na to, že suchá austrálska krajina a jej blízkosť k rovníku ponúkajú optimálne podmienky pre štarty do vesmíru. Pripomenul, že americký štát Florida, kde sa nachádza mys Canaveral, je „tak trochu bažina“. Ďalšie dva štarty sú naplánované 4. a 12. júla, dodal prevádzkovateľ kozmodrómu – austrálska spoločnosť Equatorial Launch Australia (ELA). Úrad NASA uviedol, že tri štarty z Arnhemského vesmírneho strediska v júni a júli pomôžu preskúmať, ako môže svetlo hviezdy ovplyvniť obývateľnosť planéty.
Nasa launches first rocket from Australian commercial spaceport It is Nasa's first launch from a commercial site outside the US - and a landmark moment for Australia. https://t.co/lPlRsmwimg pic.twitter.com/IZtF9hNnyP
— of today (@_oftoday_) June 27, 2022
Nedeľňajšia misia vyniesla do vesmíru detektory na meranie röntgenového žiarenia produkovaného horúcimi plynmi, ktoré vypĺňajú priestor medzi hviezdami. Misia by mohla pomôcť pri skúmaní toho, ako to ovplyvňuje vývoj galaxií, uviedla NASA vo vyhlásení. Druhá a tretia misia v júli budú pozorovať Alfa Centauri, najbližšiu hviezdu k Zemi a najbližšiu k súhvezdiu Južný kríž, ktoré je aj na austrálskej vlajke, uviedol Tucker. Toto súhvezdie a Alfu Centauri je možné vidieť len na južnej oblohe. NASA je prvým klientom komerčného vesmírneho centra, ktorý prevádzkuje spoločnosť Equatorial Launch Australia. V rámci príprav na tri misie NASA do Austrálie odcestovalo 70 zamestnancov.
Možno vás zaujme: Počas víkendu bude voľným okom vidno naraz päť planét
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies