Polícia na Slovensku v minulom roku evidovala takmer 2400 prípadov násilnej kriminality páchaných na ženách a dievčatách. Pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa eliminácie násilia páchaného na ženách apeluje na obete, aby sa nebáli obrátiť na políciu, a to aj pomocou nenápadného gesta žiadosti o pomoc.
Minulý rok polícia zaznamenala takmer 2 400 prípadov násilnej a mravnostnej kriminality páchaných na ženách a dievčatách. Tieto štatistiky sú alarmujúcim dôkazom o pretrvávajúcom probléme násilia na ženách, ktorý nie je len osobnou tragédiou obetí, ale aj závažným spoločenským problémom.
Pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa eliminácie násilia páchaného na ženách, ktorý pripadá na 25. novembra, hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek upozornil na tento vážny problém a zdôraznil, že polícia je pripravená pomôcť všetkým obetiam násilia.
Najčastejšími formami násilia v minulom roku boli domáce a sexuálne násilie. Polícia sa v týchto prípadoch zameriava na rýchlu a efektívnu reakciu, aby obete dostali potrebnú ochranu. Podľa Hájeka je veľmi dôležité, aby obete násilia, či už ide o ženy alebo dievčatá, mali dôveru v to, že sa na políciu môžu obrátiť s nádejou na pomoc.
Polícia zároveň apeluje na občanov, aby násilie v rodinách a okolí nahlasovali, a tým prispeli k eliminácii tohto neakceptovateľného správania. V prípade, že sa obete nemôžu slobodne vyjadriť, môže im pomôcť nenápadné gesto žiadosti o pomoc.
Ide o gesto, pri ktorom sa ruky zdvihnú, dlaň smeruje von, palec sa vtiahne do dlane a prsty zakryjú palec, čím sa vytvorí päsť. Toto gesto môže obeť vykonať počas videohovoru alebo v situácii, kde nie je možné hovoriť nahlas.
Polícia zdôrazňuje, že jej úlohou nie je len chrániť obete, ale aj dôsledne stíhať páchateľov. Opatrenia v oblasti prevencie a ochrany sú kľúčové na to, aby sa násilie na ženách a dievčatách stalo minulosťou.
Každý oznam o násilí má zásadný význam pre riešenie tohto problému a pre záchranu životov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies