Mozambik je už niekoľko týždňov zmietaný povolebnými nepokojmi, ktoré eskalovali do rozsiahlych násilností. Situácia sa dramaticky vyostrila, keďže v stredu došlo k masovému úteku približne 6 000 väzňov z prísne stráženej väznice v hlavnom meste Maputo. Tento incident podčiarkol pretrvávajúcu politickú a spoločenskú nestabilitu v krajine.
Pozadie konfliktu
Nepokoje vypukli po kontroverzných voľbách z 9. októbra, ktoré upevnili moc dlhodobo vládnucej strany Frelimo. Prezidentského úradu sa s 65 % hlasov ujal Daniel Chapo, čo okamžite vyvolalo odpor opozície a obvinenia z volebných podvodov. Opozičný kandidát Venancio Mondlane, ktorý získal 24 % hlasov, odmietol uznať výsledky volieb a vyzval na protesty.
Násilnosti eskalovali, keďže demonštranti začali stavať cestné blokády, podpaľovať vládne budovy a policajné stanice. Bezpečnostné sily reagovali tvrdými zásahmi vrátane ostrej streľby. Podľa monitorovacej skupiny Plataforma Eleitoral Decide si tieto zásahy doposiaľ vyžiadali najmenej 151 životov.
Masový útek z väznice
Masový útek z väznice v Mapute sa odohral na Štedrý deň. Podľa policajného šéfa Bernadina Rafaela sa väzni "vzbúrili" a využili chaos spôsobený demonštráciami v blízkosti väznice. Niektorí väzni dokonca premohli strážncov, zmocnili sa ich zbraní a oslobodili ďalších spoluväzňov. Podľa oficiálnych údajov prišlo o život najmenej 33 väzňov a 15 bolo zranených.
Ministerka spravodlivosti Helena Kida však tvrdí, že nepokoje začali vo vnútri väznice a nemajú žiaden súvis s demonštrantmi zvonka. Zábery zdieľané na sociálnych sieťach ukazujú stovky väzňov snažiacich sa otvoriť hlavnú bránu väznice.
Dopady na krajinu
Týždne trvajúce nepokoje majú značný vplyv na hospodárstvo Mozambiku. Pokles turizmu a spomalenie ekonomického rastu spôsobilo zhoršenie už i tak ťažkej ekonomickej situácie. Medzinárodný menový fond znížil predpoveď rastu HDP na rok 2024 z pôvodných 5 % na 4,3 %.
Reakcie medzinárodného spoločenstva
Generálny tajomník OSN António Guterres a predseda Africkej únie Moussa Faki vyjadrili hlboké znepokojenie nad situáciou v krajine. Spojené štáty a Európska únia vyzvali na zastavenie násilností a na zaistenie volebnej spravodlivosti. Zároveň apelovali na zodpovednosť za porušovanie ľudských práv a nadmerné používanie sily.
Kríza v Mozambiku odhalila hlboké rozdiely v spoločnosti a nízku dôveru obyvateľov vo volebný proces. Masový útek z väznice len zhoršil už aj tak vypätú situáciu. Krajina čelí potrebe reforiem a zmierovaniu napätí, aby sa predišlo ďalším tragédiám a obnovil mier. Medzinárodné spoločenstvo bude musieť zohrávať dôležitú úlohu pri sprostredkovaní dialógu a podpore demokratických procesov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies