Nedávne incidenty poškodenia podmorských optických káblov v Baltskom mori vyvolali obavy o bezpečnosť kritickej infraštruktúry v regióne. V novembri 2024 došlo k poškodeniu dvoch kľúčových komunikačných káblov: jeden medzi Litvou a švédskym ostrovom Gotland a druhý medzi Helsinkami a nemeckým Rostockom.
V reakcii na tieto hrozby sa NATO zameriava na posilnenie ochrany podmorskej infraštruktúry v Baltskom mori. Jedným z navrhovaných opatrení je nasadenie flotily námorných dronov na monitorovanie a ochranu podmorských káblov a potrubí. Tieto drony by mali schopnosť detekovať a neutralizovať potenciálne hrozby, ako sú sabotážne aktivity alebo nelegálne operácie.
Nasadenie námorných dronov by mohlo výrazne zvýšiť efektivitu monitorovania rozsiahlej podmorskej infraštruktúry, ktorá je kľúčová pre komunikáciu a energetickú bezpečnosť v regióne. Tieto drony by mohli operovať v oblastiach, ktoré sú pre tradičné námorné sily ťažko prístupné alebo nebezpečné, čím by sa znížilo riziko poškodenia infraštruktúry a zvýšila odolnosť voči potenciálnym útokom.
Okrem nasadenia dronov sa NATO a členské štáty zameriavajú aj na zlepšenie spolupráce v oblasti zdieľania informácií a koordinácie reakcií na incidenty. V apríli 2023 podpísali Belgicko, Británia, Dánsko, Nemecko, Nórsko a Holandsko dohodu o spolupráci pri ochrane podmorskej infraštruktúry, ktorá umožňuje zdieľanie informácií a koordináciu opatrení na ochranu podmorských káblov a potrubí pred možnými útokmi.
Tieto kroky odrážajú rastúcu potrebu zabezpečiť podmorskú infraštruktúru v Baltskom mori, ktorá je kľúčová pre stabilitu a bezpečnosť regiónu. Nasadenie námorných dronov a posilnenie medzinárodnej spolupráce predstavujú významné kroky vpred v ochrane tejto kritickej infraštruktúry.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies