Podľa vyjadrenia odborníka NATO nedávne zásahy do podmorských káblov v Nemecku, Švédsku, Fínsku a Litve sú príkladom rastúceho kybernetického a hybridného zasahovania zo strany Ruska.
Hlavný expert NATO na kybernetické a hybridné hrozby tvrdí, že pretrvávajúce útoky na podmorské káble v Európe sú „najaktívnejšou hrozbou“ pre západnú infraštruktúru.
Úradujúci asistent generálneho tajomníka pre hybridné a kybernetické inovácie James Appathurai hovorí, že nedávne útoky na komunikačné káble, ktoré Aliancia pripisuje Rusku, sú súčasťou výrazného nárastu kybernetického, hybridného a iného zasahovania v Európe.
Začiatkom novembra boli v Baltskom mori prerušené dva káble medzi Švédskom a Litvou a ďalší medzi Nemeckom a Fínskom, čo okamžite znepokojilo členské štáty a NATO, ktoré sa obávajú sabotáže.
„Rusi realizujú program, ktorý majú už desaťročia. Nazýva sa ruský podmorský výskumný program, čo je eufemizmus pre polovojenskú štruktúru, veľmi dobre financovanú, ktorá mapuje všetky naše káble a energetické potrubia,“ vysvetľuje Appathurai.
„Má takzvané výskumné lode. Majú pod sebou malé ponorky. Majú bezpilotné, bezposádkové, diaľkovo ovládané vozidlá, majú potápačov a výbušniny,“ uviedol odborník NATO.
V Nemecku, Fínsku a vo Fínsku vlády rýchlo obvinili potenciálnych sabotérov zo zjavných útokov na káble.
„Nikto neverí, že káble boli poškodené náhodne. Nechcem veriť ani tomu, že kotvy lodí spôsobili poškodenie náhodou,“ povedal nemecký minister obrany Boris Pistorious.
Fínsky minister obrany Antti Häkkänen povedal, že NATO musí urobiť oveľa viac na ochranu západnej kritickej infraštruktúry.
Švédsko uviedlo, že v súčasnosti prebieha vyšetrovanie.
„Rusko systematicky útočí na európsku bezpečnostnú architektúru,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení ministrov zahraničných vecí Nemecka, Francúzska, Poľska, Talianska, Španielska a Spojeného kráľovstva.
„Stupňujúce sa hybridné aktivity Moskvy proti krajinám NATO a EÚ sú tiež bezprecedentné svojou rozmanitosťou a rozsahom, čo vytvára významné bezpečnostné riziká,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.
Deväťdesiat percent digitálnych komunikačných údajov na svete prechádza cez podmorské káble. Denne cez ne prechádza približne 10 biliónov eur vo finančných transakciách. Okrem káblov patria medzi kritickú podmorskú infraštruktúru aj elektrické prípojky a potrubia dodávajúce ropu a plyn.
Appathurai hovorí, že kybernetické útoky, dezinformácie a politické zasahovanie sú tiež na vzostupe.
„Sú základom. A to všetko na vyššej úrovni, ako to bolo v minulosti. Novinkou je zvýšený ruský apetít a pre kampaň sabotáže,' hovorí.
'To znamená podpaľačstvo, vykoľajovanie vlakov, útoky na majetok politikov, pokusy o atentát, napríklad na šéfa Rheinmetalu', najväčšieho nemeckého výrobcu zbraní, ktorý dodáva Ukrajine dôležité 155-miliomterové delostrelecké granáty.
Americké spravodajské služby vlani v júli zmarili atentát, ktorý bol pravdepodobne súčasťou väčšieho plánu zameraného na vedúcich predstaviteľov obranného priemyslu dodávajúceho na Ukrajinu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies