BRATISLAVA - Rakovina prostaty je jedným z najčastejších onkologických ochorení u mužov, zápal močových ciest dostane aspoň raz za život minimálne 60 % žien, inkontinencia je často chápaná ako súčasť starnutia, pritom až v 70 % prípadov je možné ju liečiť alebo zmierniť jej príznaky.
Urologické problémy trápia mnohých Slovákov, tí ich však často odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Pravidelné preventívne prehliadkyu urológa sú pritom prvým krokom k úspešnej liečbe, dokážu včas odhaliť aj vážne zdravotné komplikácie.Upozorňujú na to odborníci z Urologického centra Bezručova.
Rakovina prostaty si ročne vyžiada stovky životov
Štatistiky na Slovensku už dlhodobo ukazujú, že rakovina prostaty je jedným z najčastejších onkologických ochorení. Ročne si vyžiada stovky životov, postihuje 60 % mužov vo veku nad 65 rokov a každým rokom pribúda viac ako dvetisíc prípadov karcinómu prostaty.Rakovina prostaty začína nenápadne.Ak je však zachytená včas,vo väčšine prípadov je liečiteľná. Napriek tomu na pravidelné preventívne prehliadky chodí len 6 až 12 % mužov. V porovnaní s okolitými krajinami ide o veľmi nízke číslo.
„Bolesť, pálenie pri močení, prímes krvi v moči, chudnutie alebo chronická bolesť v dolnej časti chrbta sú už väčšinou príznaky pokročilejšieho štádia choroby. Preventívne prehliadky u urológa sú mimoriadne dôležité a môžu zachrániť život. V praxi sa stretávame s tým, že muži majú z vyšetrenia prostaty strach. Rakovina v prvých štádiách nebolí, komplexné vyšetrenie ju ale dokáže zachytiť včas a je prvým krokom k úspešnej liečbe,“ vysvetľuje vedúci lekár Urologického centra Bezručova MUDr. Marek Zvanciger. Rakovina prostaty sa môže týkať každého muža. „Ročne na rakovinu prostaty na Slovensku zomierajú stovky mužov, pritom by stačilo, keby pravidelne chodili na preventívne prehliadky. Každý muž po päťdesiatke by mal aspoň raz ročne navštíviť urológa, aj keď nemá problémy,“ dodal urológ MUDr. Marek Zvanciger s tým, že ak sa ochorenie zachytí včas, je liečiteľné s 97 % úspešnosťou.
Urológiu by nemali ignorovať ani ženy – inkontinenciu zažíva každá štvrtá Slovenka
Urológia však nerieši len zdravotné problémy mužov. Aj keď téma karcinómu prostaty dominuje, do popredia sa dostávajú aj iné druhy urologických problémov, ako inkontinencia moču či časté zápaly močových ciest u žien, uviedol MUDr. Martin Romančík, PhD., ktorý je súčasťou tímu Urologického centra Bezručova.
Inkontinenciou na Slovensku trpí viac ako pol milióna ľudí, v priemere takmer každá štvrtá žena. Asi tretina žien má problémy s únikom moču po prirodzenom pôrode. S inkontinenciou sa však často stretávajú aj ženy v menopauze, muži s problémami prostaty, ale aj diabetici, pacienti so sklerózou multiplex, s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.Mnohí pritom vyhľadajú odborníka neskoro –v priemere až päť rokov po tom, ako začnú mať problémy. „Čím skôr pacient vyhľadá pomoc, tým je väčšia šanca, že sa vylieči. Základom je nehanbiť sa a vyhľadať pomoc včas, pacientom vieme vtedy efektívne pomôcť. Vyšetrenie nie je bolestivé a dnes už máme k dispozícii širokú paletu konzervatívnych, medikamentóznych a minimálne invazívnych zákrokov, schopných tento stav úplne vyliečiť alebo aspoň výrazne zlepšiť,“ dopĺňa MUDr. Martin Romančík, PhD. s tým, že na problém inkontinencie sa treba pozerať v širších súvislostiach.Nie je to iba zdravotný problém, ale aj sociálny a ekonomický.
Ženy trápia aj častejšie zápaly močových ciest
Rozšíreným urologickým problémom sú aj infekcie močového traktu. Patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce bakteriálne infekcie a sú na druhom mieste hneď po infekciách horných dýchacích ciest. Častejšie s nimi bojujú ženy. „Ženy majú v porovnaní s mužmi niekoľkonásobne kratšiu močovú trubicu. Navyše, ústie ženskej močovej trubice je v tesnej blízkosti pošvy a konečníka, odkiaľ ľahko dochádza ku kontaminácii okolia močovej trubice,“ vysvetľuje urologička z Polikliniky Bezručova MUDr. Lívia Lachkovičová. Vo vekovej kategórii 20 až 50 rokov je urologická infekcia u žien až stokrát častejšia ako u mužov. Polovica žien počas svojho života zaznamená aspoň jednu epizódu infekcie dolných močových ciest. Zároveň platí, že asi štvrtine z týchto žien sa infekcia v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov vráti. Opakované infekciemočových ciest sú pritom výrazným zásahom do života mnohých žien, ovplyvňujú ich nielen zdravotne, ale aj psychicky.
„Akútny zápal močového mechúra u žien vzniká väčšinou náhle, v priebehu pár hodín. Ženy, u ktorých sa tieto zápaly prejavujú opakovane, majú obavy z cestovania, vyhýbajú sa kúpaniu vo verejných bazénoch, majú ostych z pohlavného styku. To v konečnom dôsledku spôsobuje úzkosť, psychické ťažkosti, narušuje harmóniu v partnerskom vzťahu,“ dopĺňa MUDr. Lachkovičová a zároveň zdôrazňuje, že každý opakovaný zápal močového mechúra u ženy, zápal obličky a zápal močových ciest u mužov patrí do rúk urológa. Každý zápal močových ciest by mal byť navyše správne liečený a úplne vyliečený, aby nenastali ďalšiekomplikácie.
Základom úspešnej liečby je prevencia
Urologické centrum Bezručova disponuje vysoko kvalifikovaným tímom lekárov, ktorý poskytuje služby od poradenskej činnosti pre pacientov s potvrdenými diagnózami a odporúčanou liečbou, cez samostatnú diagnostiku a vykonanie potrebných vyšetrení so stanovením terapie, až po manažment chronických pacientov, ich sledovaním a plnou starostlivosťou o nich.
Centrum venuje zvýšenú pozornosť preventívnym urologickým prehliadkam, ktoré považuje za základný predpoklad a krok pre včasné odhalenie mnohých závažných ochorení a ich následnú liečbu.„Návšteva urológa v mnohých prípadoch skutočne môže zachrániť život. Pravidelne preto vyzývame ľudí, aby sa nebáli a nehanbili sa s lekárom hovoriť o svojich problémoch,“ uzatvára vedúci lekár Urologického centra Bezručova MUDr. Marek Zvanciger.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies