Nebojíte sa? Naplánujte si cestu na tieto desivé miesta

NETKY.SK • 13 Jún 2023, 15:44 • 2 min
Nebojíte sa? Naplánujte si cestu na tieto desivé miesta

slovakia

left justify in out

Najnebezpečnejšia cesta sveta, záhradný ostrov so strašidelnými bábikami, socha Krista pod vodou... Svet nám okrem krásnych miest, plných komfortu a luxusu ponúka aj celkom hrôzostrašné divy a zákutia.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Ak ste srdcom dobrodruh a dovolenka pre vás nie je synonymom knižky a drinku so slamkou pod slnečníkom, možno vás inšpiruje niekoľko miest, ktorým by sme pokojne mohli dať prívlastok „desivé“. Boli ste už všade? Nech sa páči, vyzvite svoj strach, lenivosť a vyberte sa k týmto strašidelným divom sveta...

 

1. Death Valley, USA – Začnime miestom, o ktorom treba povedať, že je desivé a krásne zároveň. Údolie smrti v národnom parku, rozprestierajúcom sa v štátoch Kalifornia a Nevada mnohí cestovatelia považujú za jeden z najvýnimočnejších zážitkov. Fascinujúce miesto s nádhernými výhľadmi a unikátnymi geologickými útvarmi

je strašidelné už svojím názvom, ktorý naznačuje extrémne klimatické podmienky. Historicky tu namerali 57 stupňov Celzia, ide o najsuchšie miesto USA, kde v roku 1929 nespadla ani kvapka vody! Aj preto tu v histórii zablúdilo niekoľko skupín ľudí a kvôli suchu a horúčave sa už nevrátili živý. Preto ten strašidelný názov. Nachádza sa tu tiež najnižšie položené miesto USA - Badwater Basin 85 metrov pod nadmorskou výškou. Devil´s Golf Course – čiže diablovo golfové ihrisko je zvláštne miesto so soľnými kryštálmi vystupujúcimi zo zeme. Park je tiež domovom púštnych korytnačiek, dvojrohých oviec a mnohých exotických rastlín. Ponúka túry so skúseným sprievodcom.

 

 

img

Krajina Death Valley

 

2. Hill of Crosses, Litva - Na kopci krížov v Šiauliai v severnej Litve stavajú ľudia kríže už od 14. storočia. Spočiatku, počas celého stredoveku, tieto kríže vyjadrovali túžbu po nezávislosti Litvy. Neskôr, po roľníckom povstaní v roku 1831 začali ľudia na tomto mieste stavať ďalšie a ďalšie kríže na pamiatku mŕtvych povstalcov. Vrch sa stal opäť miestom vzdoru počas sovietskej okupácie v rokoch 1944 až 1991. Kopec aj s krížmi sovietska moc trikrát zrovnala so zemou, ale miestni obyvatelia ho vždy obnovili. V súčasnosti sa tu tlačí viac ako 100 000 krížov, ktoré do seba vo vetre desivo narážajú a vydávajú dosť strašidelné zvuky. Pohľad na kopec tiež nie je práve najoptimistickejší...img

Hill of Crosses

 

3. North Yungas Road, Bolívia – keď povieme, že trasa z La Pazu do Coroica v Bolívii je zradná, bude to slabé slovo. Táto cesta pomenovaná Yungas sa nebezpečne prepletá amazonským dažďovým pralesom vo výške viac ako 15 000 metrov. Keď si uvedomíme toto desivé prevýšenie a pridáme k tomu iba 3,5 metra široký jeden jazdný pruh, chýbajúce zábradlie a slabú viditeľnosť kvôli častému dažďu a hmlám, je ľahké pochopiť, prečo si tento 50-kilometrový úsek diaľnice vyslúžil prezývku „Cesta smrti“. V minulosti na ceste zomrelo ročne aj 300 ľudí. Dnes je viac cieľom dobrodružných horských cyklistov, vodiči sa jej radšej vyhýbajú.

 

img

Pohľad na North Yungas Road - Cestu smrti.

 

4. Isla de las Muñecas, Mexiko - Napriek svojej bohatej histórii a štatútu svetového dedičstva UNESCO je mestečko Xochimilco známe predovšetkým vďaka svojmu ostrovu Isla de las Muñecas alebo "ostrovu bábik". Malý ostrov ukrytý medzi viacerými kanálmi je známy stovkami bábik – alebo len ich častí – visiacich strašidelne zo stromov či len tak roztrúsených v tráve. Hoci to môže pôsobiť ako kulisa z hororového filmu, prítomnosť bábik má svoje vysvetlenie. Na ostrove kedysi býval dnes už zosnulý muž menom Julian Santa Barrera, ktorý po nájdení tela mŕtveho dievčaťa v neďalekom kanáli Barrera začal zbierať a vystavovať po ostrove hračky v nádeji, že odoženie odtiaľ zlých duchov. Odvážne duše si môžu prenajať vlastnú loďku, prehovoriť niekoho, kto sa s nimi priblíži k tomuto strašidelnému miestu a bezpečne si ho pozrieť z vody.

 

img

Isla de las Muñecas

 

5. Christ of the Abyss, San Fruttuoso, Taliansko – Hoci existuje hneď niekoľko verzií sôch Ježiša na dne oceánu, pôvodná verzia sa nachádza práve tu, v Stredozemnom mori pri pobreží San Fruttuoso pri Portofine. Túto 8-metrovú podobizeň Krista si objednal v r. 1954 taliansky potápač Duilio Marcante. Tento pamätník chcel umiestniť presne na mieste, kde zahynul pri potápaní jeho priateľ Dario Gonzatti. A tak sa zrodila podobizeň Krista, akoby sa vynárajúceho z priepasti. Výsledok pôsobí dosť strašidelne, najmä vďaka nástojčivo vystretým rukám a pohľadu smerom nahor. Tento dojem ešte umocňujú riasy a korózia. Tak či tak, ak ste srdcom dobrodruh, určite bude pre vás výzvou potopiť sa do 55-metrovej hĺbky a urobiť si dovolenkový záber s Ježišom.

 

img

Christ of the Abyss, San Fruttuoso, Taliansko 

 

6. Visiace truhly, Sagada, Filipíny - Ak chcete navštíviť zosnulých v Sagade, musíte sa pozrieť hore, a nie pod zem. Obyvatelia tohto ázijského regiónu sú známi tým, že svojich blízkych pochovávajú v rakvách pripevnených na stenách útesov, na akomsi čudnom vertikálnom cintoríne. Táto tradícia siaha tisíce rokov do minulosti: vyrezať si vlastnú rakvu, zomrieť a nechať sa vyniesť hore k svojim predkom. Mnohé rakvy na útesoch sú staré stovky rokov a všetky vyzerajú úplne inak, pretože každú z nich si vyrobil človek, ktorý v nich teraz odpočíva.

 

img

Sagada, Filipíny

 



Autor: Alexandra Elia

Vyštudovala som odbor žurnalistiky na Filozofickej fakulte UK Bratislava a Universitá per stranieri di Siena v Taliansku. Okrem jazykov sa zaujímam o umenie, hudbu, kultúry iných krajín, gastronómiu, spievam gospel. Pre Netky spracúvam témy zo zahraničia, šoubiznisu, kultúrne pozvánky, cestovateľské témy, otázky viery a kresťanstva.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies