PARÍŽ - Služba Copernicus pravidelne zverejňuje údaje o povrchových teplotách, rozsahu morského ľadu a zrážkach.
Pondelok 22. júla 2024 bol v globálnom meradle najteplejším dňom od začiatku meraní. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré v stredu zverejnila Služba Európskej únie pre sledovanie klímy Copernicus (C3S).
"Teraz sa nachádzame na skutočne neprebádanom území a keďže sa klíma stále otepľuje, v budúcich mesiacoch a rokoch budeme určite svedkami prekonávania nových rekordov," uviedol vo vyhlásení Carlo Buontempo, riaditeľ Copernicus Climate Change Service.
Priemerná globálna teplota vzduchu na zemskom povrchu dosiahla v pondelok 17,15 stupňa Celzia. Nové denné maximum je tak o 0,06 stupňa Celzia vyššie než doterajšia rekordná teplota 17,09 stupňa Celzia zaznamenaná iba deň predtým, teda 21. júla 2024.
Podľa údajov programu Copernicus boli zatiaľ júl tohto roku a júl 2023 oveľa teplejšie ako priemer v rokoch 1991 až 2020. Pred vlaňajškom bol doteraz najteplejším dňom 12. august 2016, kedy priemerná teplota dosiahla 16,8 stupňa.
Minulý týždeň vlny horúčav v južnej a strednej Európe priniesli lesné požiare do južného Talianska a prinútili grécke ministerstvo kultúry na niekoľko hodín zavrieť Akropolu, uvádza agentúra The Associated Press.
Podľa monitorovania služby Copernicus bol minulý mesiac celosvetovo najteplejším júnom v histórii a 13. mesiacom v rade, ktorý lámal rekordy v oblasti vysokých teplôt .
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies