Tam, kde sú desaťtisíce chorých, bývajú aj tisíce mŕtvych. Tak to bolo v Číne, tak je to v Taliansku a Španielsku a tak to možno bude aj v Británii či USA. Záujem preto budí Nemecko, kde sú síce tiež desiatky tisíc infikovaných, mŕtvych však bolo napríklad v stredu 205.
Inak povedané, obetí Covid-19 sa v Nemecku zatiaľ stalo len pol percenta z 37 066 potvrdených pacientov s koronavírusom. To je dramatický rozdiel, a nielen voči Taliansku.
Taliansko malo v stredu na 74-tisíc nakazených už 7 500 obetí. Inak povedané, úmrtnosť na Covid-19 je na Apeninskom polostrove zhruba desaťpercentná.
Len o málo nižšia bola miera úmrtnosť na koronavírus v Španielsku, druhej najhoršie postihnutej krajine. Madrid hlásil v stredu 47 610 nakazených a 3434 obetí, čo zodpovedá sedempercentnej miere úmrtnosti. Británia, kde sa epidémia ešte len rozbieha, má päťpercentnú úmrtnosť.
Most coronavirus deaths.
— The Spectator Index (@spectatorindex) March 25, 2020
Italy: 7503
Spain: 3445
China: 3281
Iran: 2077
France: 1331
US: 893
UK: 422
Netherlands: 357
Germany: 206
Belgium: 178
Switzerland: 153
South Korea: 126
Indonesia: 58
Brazil: 46
Turkey: 44
Portugal: 43
Japan: 42
Pôsobí tu vek, testy i sestry
Podobne nízku úmrtnosť na koronavírus ako Nemecko majú tiež Južná Kórea alebo Švajčiarsko. Kým Švajčiarsko ešte nikto dôkladnejšie neskúmalo, v ázijskej krajine poukazuje americká stanica CNN na vekové zloženie obyvateľov.
Juhokórejčania aj ďalšie ázijské populácie sú v priemere mladšie ako Európania a mladší sú tiež tamojší pacienti, ktorí tak majú lepšiu šancu prežiť.
Prečo v Taliansku zomiera príliš veľa pacientov s koronavírusom?
Južná Kórea, rovnako ako Nemecko, navyše vykonáva agresívne testovanie na koronavírus s cieľom včas odhaliť potenciálneho nositeľa nákazy a začať ich izoláciu.
Liečba potom sa môže začať ešte v čase, keď sa choroba nedostane do strednej, nieto ťažkej fázy. Nemecké nemocnice tak nie sú na rozdiel od talianskych či španielskych preťažené starostlivosťou o pacientov v kritickom stave a nemusia časti z nich odmietať starostlivosť.
data says diferent, s korea death date is 3x less than china, and germany is 0.2 % death rate, so weird those countrys are capitalist as fuck. pic.twitter.com/5vyFeoMdlZ
— José Cañizales (@Joscam1) March 20, 2020
Taliansko navyše teraz testuje už len ľudí s vážnymi príznakmi choroby, ktorí jej potom tiež väčšinou podľahnú, čím štatistiky úmrtnosti rýchlo rastú.
CNN ďalej pripomína, že nemocnice v SRN majú dostatok vyškolených sestier, čo je veľmi dôležité najmä pri zabezpečovaní intenzívnej starostlivosti.
Šéf Inštitútu Roberta Kocha Lothar Wieler ale varoval, že dlhodobo nemusí byť medzi Talianskom a Nemeckom zase tak veľký rozdiel.
Zvlášť keď experti očakávajú, že epidémia sa bude vracať a boj s ňou môže naraziť na rad prekážok.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies