V uplynulých dňoch sa naprieč Nemeckom uskutočnili masové protesty proti návrhom na sprísnenie imigračnej politiky, ktoré predložil líder Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz. Tieto návrhy získali podporu aj od krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), čo vyvolalo vlnu nesúhlasu medzi obyvateľmi a politickými predstaviteľmi.
V Berlíne sa pred budovou Reichstagu zhromaždilo približne 160 000 ľudí, ktorí vyjadrili svoj nesúhlas s plánovanými opatreniami. Podobné demonštrácie sa konali aj v mestách ako Hamburg, Mníchov, Kolín nad Rýnom a Lipsko. Protestujúci obvinili Merza a jeho stranu z porušenia dlhodobého záväzku nemeckých demokratických strán neuzatvárať legislatívne dohody s krajne pravicovými a nacionalistickými stranami.
Kontroverzný návrh na sprísnenie imigračných pravidiel bol v parlamente schválený len vďaka podpore AfD, čo vyvolalo ostrú kritiku zo strany ľavicových politikov a aktivistov. Tí obvinili Merza z oslabenia tzv. "ochrannej hrádze" proti vplyvu krajne pravicových síl v nemeckej politike.
Merz sa snaží prezentovať svoju stranu ako tvrdú voči nelegálnej migrácii, čo má podľa neho osloviť voličov pred blížiacimi sa voľbami do Bundestagu, ktoré sa uskutočnia 25. februára. Avšak jeho stratégia vyvoláva otázky, či týmto prístupom skutočne oslabí vplyv AfD, alebo naopak, otvorí dvere k ďalšej spolupráci s krajne pravicovými silami, čím by mohol definitívne narušiť doterajšiu politickú izoláciu AfD.
Protesty pokračujú a napätie v nemeckej politike rastie, pričom verejnosť pozorne sleduje, akým smerom sa bude krajina uberať v otázke imigračnej politiky a spolupráce s krajne pravicovými stranami.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies