BERLÍN - Nemecké orgány minulý rok finančne podporili 437 utečencov pri návrate do Sýrie. Vyplýva to z predbežných údajov poskytnutých spolkovou vládou na základe požiadavky hovorkyne frakcie strany Ľavica (Die Linke) pre vnútropolitické otázky Ully Jelpkeovej.
Vláda vo svojom vyjadrení zdôraznila, že nikto nie je posielaný z Nemecka naspäť do Sýrie proti svojej vôli. A práve takýmto postupom chce Berlín aj naďalj pokračovať. Sýrskych občanov navyše spolkové orgány nijakým spôsobom nepovzbudzujú k dobrovoľnému vycestovaniu, aj keď samotnú cestu sami zafinancujú.
nemecký parlament Bundestag, Berlín
Americký časopis Foreign Policy priniesol pred dvoma týždňami správu o Palestínčanovi zo Sýrie, ktorý sa rozhodol utiecť do Nemecka. S finančnou podporou Berlína sa však vrátil, pretože s ním nemohla ísť jeho sýrska snúbenica. Pri tzv. zlučovaní rodín utečencov totiž platí, že ak utečenec ešte pred útekom uzavrie s partnerom manželstvo, tak len v takomto prípade môže žiadať o finančnú podporu. Podľa tvrdení príbuzných spomínaný muž po návrate do Damasku dostal predvolanie od tajnej služby a zmizol. Ďalší Palestínčan v podobnej situácii sa údajne stratil na libanonsko-sýrskej hranici, keď cestoval za svojou manželkou. V jeho prípade zlúčenie rodiny stroskotalo na chýbajúcich dokladoch.
Strana Ľavica vyčíta nemeckej vláde bezcitnú politiku, ktorou privádza utečencov do zúfalej situácie. "Mnohí z nich stoja pred voľbou, či zostať ďalšie roky odlúčení od svojich najbližších príbuzných, alebo sa vrátiť k svojim rodinám v prostredí vojny a prenasledovania, a tým sa zahrávať s vlastným životom," uviedla Jelpkeová.
Od začiatku roka 2019 je v Nemecku možné vyplácanie finančnej podpory aj pri dobrovoľnom návrate do Eritrey, Líbye či Jemenu. Zatiaľ však podľa oficiálnych údajov nikto z migrantov o takýto príspevok nepožiadal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies