Pri vojenskej operácii v Čade proti povstaleckej skupine Boko Haram prišlo o život 15 čadských vojakov a 32 ďalších bolo zranených. Armáda zároveň zabila 96 militantov a zhabala zbrane a vybavenie. Vojenské akcie pokračujú s cieľom eliminovať zvyšné sily Boko Haram v regióne Čadského jazera.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a novozvolený americký prezident Donald Trump sa v otázke iránskej hrozby "vidia", uviedol premiér v nedeľňajšom videopríhovore v súvislosti s náznakmi blížiacej sa iránskej reakcie na nedávny odvetný úder Izraela.
Netanjahu tiež prezradil, že od Trumpovho minulotýždňového triumfu v amerických prezidentských voľbách spolu hovorili trikrát. Zdôraznil, že spoločne chápu iránsku hrozbu a uznávajú rôzne nebezpečenstvá, ktoré predstavuje.
Cieľom týchto rozhovorov "bolo ešte viac upevniť silné spojenectvo medzi Izraelom a USA", uviedol premiér. "Vidíme spoločne iránsku hrozbu vo všetkých jej zložkách a nebezpečenstvo, ktoré predstavuje. Vidíme tiež veľké príležitosti, ktoré sa pred Izraelom otvárajú, a to v oblasti rozširovania mieru a v iných sférach."
Irán prisľúbil "trestajúcu" odvetu za bezprecedentné izraelské letecké útoky proti nemu z 26. októbra, ktoré podľa Jeruzalema zlikvidovali protivzdušnú obranu islamskej republiky a jej kapacity na výrobu rakiet.
Izraelské údery boli odvetou za iránsku paľbu 200 balistických rakiet z 1. októbra, ktorá prinútila väčšinu krajiny ukryť sa a zabila Palestínčana na Západnom brehu Jordánu. Niekoľko dní predtým Izrael zabil Hassana Nasralláha, dlhoročného šéfa libanonského zastupiteľského hnutia Hizballáh. Izrael v Teheráne zabil aj Ismaila Haníju, vtedajšieho šéfa Hamasu - ďalšieho z beneficientov Iránu.
Netanjahu označil svoje rozhovory s Trumpom v posledných dňoch za "dobré a veľmi dôležité".
Napätie medzi Izraelom a Iránom zostáva vysoké a nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo zmierniť. Izrael je tiež zapojený do prebiehajúcich konfliktov s Iránom podporovanými zástupcami v Iraku a Jemene, pričom hrozba, ktorú predstavuje iránsky jadrový program, je pre Izrael naďalej veľkým problémom.
V samostatnom vyhlásení Netanjahu hovoril o antisemitskom útoku v Amsterdame, ktorého terčom boli fanúšikovia futbalového tímu Maccabi Tel Aviv. Holandský premiér Dick Schoof vyjadril "hanbu" za tento incident a Netanjahu vyzval na prísne potrestanie útočníkov.
Po tomto incidente začala amsterdamská polícia rozsiahle vyšetrovanie násilných útokov typu "znič a uteč", ktoré uskutočnili mládežnícke gangy, údajne povzbudené výzvami na sociálnych sieťach, aby sa zamerali na židovské osoby.
Trump a Netanjahu počas Netanjahuovho úradovania úzko spolupracovali, Trump však reagoval so zúrivosťou po tom, ako premiér zablahoželal vtedajšiemu novozvolenému prezidentovi Joeovi Bidenovi k víťazstvu vo voľbách v USA v roku 2020, zatiaľ čo Trump sa stále snažil zvrátiť ich výsledky.
Trump chce, aby sa vojny v Gaze a Libanone skončili do jeho inaugurácie 20. januára, a dal to Netanjahuovi jasne najavo. Podľa nedeľňajšej správy spravodajskej agentúry Ynet informoval aj Bidenovu administratívu, že očakáva pokrok v úsilí o dosiahnutie prímeria medzi Izraelom a Hizballáhom.
Netanjahu musí pokračovať v spolupráci s Bidenovým Bielym domom, aby dosiahol tento nepolapiteľný cieľ.
Jeho vyhlásenie o Trumpovi prišlo v čase, keď bol minister pre strategické záležitosti Ron Dermer vo Washingtone, aby sa pokúsil dosiahnuť pokrok v otázke prímeria v Libanone. Minulý týždeň bol údajne na tajnej návšteve v Rusku, aby rokoval o úlohe Moskvy pri zabezpečení toho, aby diplomatická dohoda o ukončení bojov medzi Izraelom a Hizballáhom trvala.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies