Počet nezamestnaných po sezónnom očistení v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa znížil o 4,5 % na 146,3 tisíca osôb. Dáta o trhu práce sú výstupom z Výberového zisťovania pracovných síl (VZPS).
Počet ľudí bez práce na Slovensku v priebehu 2. štvrťroku 2024 dosiahol 142,7 tisíca osôb, medziročne klesol o 9,6 %. Pokles počtu nezamestnaných v medziročnom porovnaní tak pokračoval už 12. štvrťrok (3 roky) za sebou.
Počet nezamestnaných po sezónnom očistení v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa znížil o 4,5 % na 146,3 tisíca osôb. Dáta o trhu práce sú výstupom z Výberového zisťovania pracovných síl (VZPS).
Miera nezamestnanosti uvádzajúca podiel nezamestnaných z ekonomicky aktívnych osôb predstavovala rekordne nízku hodnotu 5,2 %, medziročne sa znížila o 0,5 percentuálneho bodu.
Oba rozhodujúce ukazovatele trhu práce – počet ľudí bez práce, ako aj miera nezamestnanosti – tak ešte prekonali historické minimá od roku 1994 (v roku 2021 sa však významnejšie menila EÚ metodika zisťovania).
Väčšinu nezamestnaných, vyše 64 %, predstavovali dlhodobo nezamestnaní, teda ľudia bez práce jeden rok a dlhšie. Pozitívom vývoja bolo, že ich počet medziročne významne klesol o 12,4 %. Prvýkrát za tri roky sa tak počet dlhodobo nezamestnaných dostal pod hranicu 100-tisíc osôb (92,2 tisíc osôb).
Krátkodobá nezamestnanosť sa znížila miernejšie, o 3,8 %, na 50,5 tisíca osôb.
Počet nezamestnaných poklesol vo všetkých vekových kategóriách s výnimkou skupiny najmladších do 24 rokov. Úbytok prevládal aj vo väčšine skupín osôb aj podľa vzdelania, mierne prírastku boli len pri osobách so základným a s vysokoškolským vzdelaním.
Z hľadiska odvetvia posledného zamestnávateľa nastal medziročný pokles počtu ľudí bez práce celkovo v 9 zo 16 sledovaných odvetví - ekonomických činností. Najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle (21-tisíc osôb) a v obchode (12,5 tisíca osôb).
Vyše tretinu nezamestnaných (viac ako 51-tisíc osôb) tvorili osoby, ktoré doposiaľ nikdy nepracovali (do tejto skupiny patrili aj absolventi škôl). Ich počet medziročne vrástol o 6 %.
Z regionálneho hľadiska zlepšenie situácie a pokles počtu nezamestnaných sa prejavil v 5 z 8 krajov SR, najvyšší medziročný relatívny úbytok (o 20 %) dosiahol Žilinsky kraj a najvyšší absolútny pokles (o 5,8-tisíc osôb) Košický kraj.
Tri regióny – Trnavský, Bratislavský a Trenčiansky – mali po aktuálnom poklese najnižšie počty ľudí bez práce, každý pod hranicou 10-tisíc osôb.
Najvyšší počet nezamestnaných (vyše 40-tisíc osôb) mal opäť Prešovský kraj.
Pokles miery nezamestnanosti v medziročnom porovnaní zaznamenalo 5 krajov Slovenska, Najvýraznejšia pozitívna zmena - pokles o 1,5 - nastala v Banskobystrickom kraji (na 6,8 %) a v Košickom kraji (na úroveň 8,7 %).
Súčasne v troch krajoch – Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom – miera nezamestnanosti klesla k hranici 3 %. Naopak, v Trenčianskom sa miera mierne zvýšila, spolu s Bratislavským krajom však zostala pod 3 %. Mierne zhoršenie situácie nastalo aj v Prešovskom kraji, v ktorom je dlhodobo najvyššia miera nezamestnanosti nad úrovňou 10 %.
V súhrne počas 1. polroka 2024 počet ľudí bez práce medziročne klesol o 9,2 % a počet nezamestnaných dosiahol 148,7 tisíca osôb. Miera nezamestnanosti v SR za celý prvý polrok sa znížila o 0,5 na 5,4 %.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies